Okuma süresi: 2 dakika

İrlanda’da 5 ay önce halk oylamasıyla “evet” oyu alan eşcinsel evlilik hakkı, 29 Ekim itibarıyla yasallaştırıldı. İlk evliliklerin iki hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında İrlanda’da halk oylamasına sunulan eşcinsel evlilik, yüzde 38 hayır oyuna karşın yüzde 62 evet oyu ile onaylanmıştı. İrlanda bu oylamayla eşcinsel evliliği referandum sonucu kabul eden ilk ülke olarak tarihe geçmişti.

İrlanda hükümeti, Evlilik Eşitliği Yasası gereğince eşcinsel evliliğin en kısa zamanda yürürlüğe gireceğini belirtirken, Parlamento karara dair resmi yürütmelerin süreci uzatabileceğinin altını çizdi. İrlanda Senatosu’nun kanun teklifini kabul etmesinin ardından adalet bakanının da onayıyla önümüzdeki iki hafta içinde ilk evliliklerin gerçekleşmesi bekleniyor, 2015 yılının sonuna kadar yasa ülke genelinde geçerli olacak.

Ireland3

Senatör Katherine Zappone ise bu kararı onaylayarak tarihi bir ilke imza atmış oldu: “Bunca çabanın ardından sonuca ulaşmak bizler için derin anlamlar ifade ediyor. Bu zafer hepimizin.”

Ireland Holds Referendum On Same Sex Marriage Law

LGBTİ aktivistlerinden Evelyne Paradis de memnuniyetini şu sözlerle ifade etti: “İrlanda’daki tüm siyasetçiler övgüyü hak ediyor, farklı düşüncelere rağmen kazanan eşitlik oldu.” İrlanda hükümeti eylül ayında da trans bireylerin yasa önünde tanınmasını sağlayan Cinsiyet Tanınma Yasası’nı (Gender Recognition Act) kabul etmişti.

Ireland1

Kaynak: Pink News