Okuma süresi: 2 dakika

Sanallaşmaya karşı “kısa” bir adım atıldı: Fransa’da yapılan yeni bir çalışmayla insanlar boş zamanlarını bir makine tarafından ufak kağıtlara basılan kısa öyküleri okuyarak geçirebilecek.

Fransa’nın, Alpler’e olan yakınlığı sebebiyle Alpler’in başkenti diye isimlendirilen Grenoble şehri; son günlerde “yeni” bir deneyimle karşı karşıya. İlk bakışta bir otopark veya banka sırası fişi verecekmiş gibi duran bir makine, ilgili kent sakinleri için çeşitli hikayeler basıp dağıtıyor. Bu basılı yazılar, akıllı telefonlardan ve tabletlerden e-kitap okumaya alışkın günümüz insanı için belki de büyük bir devrim!

Kısa Öykü Makines i2

Short Edition şirketi ve Yeşil Partili Grenoble Belediye Başkanı Eric Piolle arasındaki ortak bir çalışmayla ortaya çıkan bu proje ile şehir merkezine yayılmış toplam 8 tane “kısa öykü dağıtma makinesi” kurulacak.

Okuyucunun boş zamanına bağlı olarak çeşitli uzunluklarda öyküler sunan makine; üç dakikalık bir öykü isteği için yaklaşık 8×60 cm boyutlarında bir kağıt veriyor.

Bir arkadaşa kahve otomatından kahve ısmarlamaktansa, “kısa öykü dağıtma makinesi”nden öykü ısmarlamak daha orijinal olabilir. Üstelik bu makinelerden öykü almak da ücretsiz!

Black Mirror White Bear

Son olarak, günümüzde birçok insan için, boş vakitler akıllı telefonlara hapsolmuş bir şekilde geçiyor. Hatta bir cafede oturan bir arkadaş grubu bile, birbirlerinin yüzüne bakmak yerine, telefonlarını kurcalayabiliyor. İnsanlar artık neredeyse Black Mirror dizisindeki (White Bear) gibi, dış dünyada olan biten her şeye telefonun kamerası ile bakıyor. Bu ve buna benzer projeler ile insanlar belki de bir nebze olsun sanallaşmaktan kurtulur. En azından dileğimiz bu.

Kaynak: IBN Live