IŞİD’i teşhir eden bir kitaptan kimler, neden rahatsız olur?

Yayınevimiz tarafından yayınlanan, yazarımız Hamide Yiğit’in Tekmili Birden IŞİD-El Kaide’den IŞİD’e Amerika İçin Cihat kitabıyla ilgili İHH (İnsani Yardım Vakfı) tarafından “İHH’nın şeref ve haysiyeti ile itibarını tahkir ettiği” gerekçesiyle toplatma, ceza ve tazminat istemiyle (Yayınevi ve Yazara) üç ayrı dava açıldığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Tekmili Birden IŞİD kitabı araştırma ve inceleme alanında yaklaşık 350’ye yakın kaynağa başvurularak, özenle hazırlanmış değerli bir çalışmadır. Bütün yönleriyle IŞİD’i, özellikle “El Kaide’den IŞİD’e” kadar cihat projelerinin her aşamasında Amerika’nın elinin değdiği gerçeğini açığa çıkarmaya odaklanmıştır. Kitapta her iddianın referans alındığı kaynak gösterildiği halde İHH’nın, yayınevini ve yazarı hedef alması kabul edilemez. 

İHH’nın bu girişimini İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa ile getirilen özgürlüklere aykırı buluyor; düşünceyi ifade, yazma ve yaratma; yayıncıların yayma ve özellikle halkın bilgi edinme hak ve özgürlüklerine yönelik bir müdahale olduğunu ifade ediyoruz.

Bu dava yazarımıza yönelik açılmış ilk dava değildir. Araştırmalarının sonuçlarını, fikirlerini, yazdığı kitaplar dışında, sosyal medya hesaplarından da ifade eden Hamide Yiğit hakkında “sosyal medya paylaşımları” gerekçe göstererek iki dava daha açılmıştır. Bu davalar ve soruşturmalar ülkemizdeki düşünce ve ifade özgürlüğünün nasıl baskılandığının ve fikirlerin nasıl yargılama konusu haline getirildiğinin göstergesidir.

Tekin Yayınevi