“Dünden Bugüne Üniversite Tasfiyeleri: Akademik Kıyım” Sergisi

341

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİVDER), iktidarların dünden bugüne üniversite üzerinde kurmak istedikleri baskı, yetmezse kıyımı tarihsel akış içinde göstermek, büyük resmi görünür kılmak için “Dünden Bugüne Üniversite Tasfiyeleri: Akademik Kıyım” başlıklı bir sergi düzenliyor. Belgeleyici özelliğe sahip bu sergi, 1933’den bugüne üniversite tasfiyelerini belgeler ve basından derlenen haberler, gazete kupürleri, karikatürler, video gibi çeşitli görsel ögelerle sunuyor.

8 Nisan, Cumartesi, 18.00’de Tahsin Yeşildere, Lütfiye Bozdağ, Tül Akbal, Gençay Gürsoy’un konuşmaları ile açılacak sergi 15 Nisan’a kadar Karşı Sanat Çalışmaları‘nda görülebilir.

Akademik özgürlük yoksa, üniversite de yoktur!

Elveda üniversite…” demeyerek ÜNİVDER olarak akademik özgürlük mücadelesine devam etmeye, barış ve demokrasi mücadelesinde yer almaya kararlılığını ve bu haklı talepleri ifade etme özgürlüğünü bu sergi ile kamuoyuyla paylaşıyor.

ÜNİVDER

“Bugün içinde yaşadığımız Olağanüstü Hal Rejiminde, OHAL KHK’larıyla akademisyenlerin üniversiteden ihraç edildiği yoğun bir tasfiye harekâtıyla karşı karşıyayız. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin üniversite üzerinde gerçekleştirdiği yıkımın çok daha vahimi, OHAL KHK’larıyla yapılıyor bugün. İhraç edilen akademisyenlerin sadece görevlerine son verilmiyor; pasaportları iptal ediliyor, başka bir iş bulma imkânları engelleniyor, emeklilik haklarıyla ilgili mağduriyetler yaşıyorlar. Yurttaşlık haklarından yoksun bırakılarak sivil ölüme mahkum ediliyorlar adeta. Akademik kıyım yapılıyor.

Hiçbir hukuki dayanağı olmayan bu uygulamalar yalnızca akademisyenlere /üniversiteye zarar vermiyor; akademiye yapılan kıyım, toplumsal gelişmişliğe, bilimsel çalışmalara, bilimsel eğitim/öğretim hakkına da telafisi mümkün olmayan zararlar veriyor. İfade özgürlüğü/akademik özgürlüğe darbe vuran bu süreç aynı zamanda, öğrencileri eleştirel, özgür, bilimsel nitelikli öğrenim hakkından yoksun bırakıyor; eleştirel düşüncenin, bilimsel üretimin gerçekleşebileceği koşulları tahrip ediyor.”

“Dünden Bugüne Üniversite Tasfiyeleri: Akademik Kıyım” Sergisi

1925- 1933 Darülfünun Dönemi

1933-1960 Yılları arası Üniversite

1960 Askeri darbe ve Üniversite / 147’ler

12 Mart 1971 Muhtırası ve Üniversite

1980 Askeri darbe ve Üniversite / 1402’likler

28 Şubat 1997 Post Modern darbe ve Üniversite

Bugün OHAL’de Üniversite / OHAL KHK’ları

 

**

Kapak görseliGenç Gazete

Metin görseli: Evrensel