Okuma süresi: 2 dakika

Rob Roy MacGregor, sonradan halk kahramanı olan ve Sir Walter Scott’un romanlarında da ölümsüzleşen bir İskoç kanun kaçağıydı. Çetesiyle birlikte sığır çalıp insanlardan hırsızlara karşı güvence karşılığında para temin ediyordu.

O, elbette tam anlamıyla bir Robin Hood değildi. Ne var ki kendisi buna rağmen “İskoçyalı Robin Hood” olarak anılır.

Katrine Gölü’nün yanı başındaki Glengyle’de dünyaya gelen Rob Roy, henüz daha 18 yaşındayken babasıyla birlikte Kral II. James‘i desteklemek için Jakoben ayaklanmasına katıldı. Ancak 1689’da, I. Dundee Vikontu’nun öldürülmesi üzerine, isyan sona erdi. Roy’un babası iki yıl hapis yattı, annesi ise bu süreçte hayatını kaybetti. Durumlardan ötürü Roy, ne fiziksel ne de ruhsal olarak kendini toparlayabildi.

Geçen süre zarfında Rob Roy saygı duyulan bir çoban oldu. Fakat aynı zamanda çiftçilerden sığırlarının güvenliği karşılığında yaklaşık olarak yüzde 5 oranında kira alan bir haraççıydı.

Bu işte oldukça iyiydi. Müşterilerine kaybolan ya da çalınan sığırlarını telafi etme garantisi veriyordu. Ancak, ödeme yapmayanlara karşı oldukça sertti.

Saygı duyulan bir çoban ve sığır koruyucusu olmasına rağmen sığır çaldığından dolayı, bir süre sonra adı kötüye çıktı. Eskiden kendisine yardımcı olan Montrose Dükü’nün bile birçok sığırını çaldı. Dük buna karşılık olarak Roy’un evini kundaklattı ve soğuk kış günlerinde eşinin ve dört oğlunun evsiz kalmasına neden oldu.

Mülk ve sığır elde etmek isteyen Roy, büyük miktarda borç para aldı; ancak sonrasında iflas etti ve yüklü miktarda borcun altına girdi. 1716’da Glen Shira’ya taşınıp orada dört yıl boyunca yaşayacağı bir ev inşa etti.

1717’de Kefaret Yasası çıkarıldı ve Jakoben Ayaklanması’nda yer almış olanlara, Gregor soyuna mensup birkaç kişi dışında, af geldi. Rob Roy, 1719 yılında, Glen Shiel Savaşı’nda ağır yaralandı ve 1722’de Inverlochlarig Beag’a taşındı.

Rob Roy’un hayatının bundan sonrası pek bilinmiyor. Kimi anlatılanlara göre 1727’de Barbados’a götürüldü, orada kalmaya karar verdi ve belli ki 1734’teki ölümüne kadar da huzurlu bir hayat yaşadı. Ancak, Gregor soyu burada da bitmiyor; hikâye Roy’un oğulları James ve Rob Oig ile kaldığı yerden devam ediyor.

Kaynak: The Vintage News 

Editör notu: Tabii olarak hayvanların alınıp satılmasını onaylamıyoruz, bu metin yabancı kaynaktan Türkçeye tarihte yaşanmış bir dönemi anlatmak için çevrilmiştir.