Okuma süresi: 2 dakika

Tuna Kiremitçi, 2016’da başlattığı “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları” projesini bir albümle taçlandırdı. 10 kadın müzisyenle düetler yaptığı albümünde; çok iyi veya güçlü değil ama karakteristik bir erkek sesi olan Kiremitçi’nin sesi 10 kadın şarkıcının ses ve nefesiyle karışmış, ortaya iyi bir albüm çıkmış.

Tuna Kiremitçi daha çok yazar yönüyle tanınır. Fakat müzik dünyasında da çok uzun yıllardır varolan bir isimdir esasında. Gençlik dönemini 90’lı ve 2000’li yıllarda geçirenler için özellikle Kumdan Kaleler grubuyla yaptığı şarkılar bir dönem birbirimize çektiğimiz kasetlerin gözde şarkılarındandı. Kiremitçi sonra ise Atlas grubuyla biraz daha müziğini sertleştirdi, daha hard rock tınılı bir albüme imza attı. Bu yıllar içinde tabii Kiremitçi’nin sesi de değişti, daha çatallaşan, daha pürüzlü, kalın ve sert bir ses haline geldi.

Geçen yıl roman yazmayı bıraktığını açıklayan Kiremitçi’yi, 2016 boyunca internete düşen ve Türkiye’nin önde gelen kadın müzisyenleriyle düetler yaptığı videolarla gördük. Esasında her şey, Pasaj Müzik’in sahibi olan Murat Doğan’ın Kiremitçi’ye şarkılarından bir seçki yapıp, bu şarkıları beraber söylemek istediği kadın şarkıcıları seçmesini önermesiyle başlamış. Kiremitçi’nin de bu proje fikri aklına yatmış. “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları”nın hikayesi 2016’da başladı. Haziran’dan başlayarak her ay bir şarkı yayınlayarak proje ilerledi. Proje bu ay bir albümle taçlandırıldı.

Kiremitçi bu proje albümünde müzik dünyamızın özel kadın seslerini konuk etmiş. Rock müzik dünyasından Pamela ile Özge Fışkın; caz aleminden Jehan Barbur; halk müziği ve pop albümleriyle bildiğimiz Gülay; tanımlar ötesi Yıldız Tilbe; genç nesil kadın şarkıcılardan Öykü Gürman ile Gülçin Ergül. Ayrı bir parantezle, bu yılın yıldızlarından biri olması beklenen Sena Şener. Ve de oyuncu yönleriyle bilinen Gonca Vuslateri ile Gökçe Bahadır.

Albüme katılan tüm şarkıcılar şarkılarını ses ve nefeslerinin yanı sıra ruhlarını da katmış gibi görünüyor. Albümdeki düetlerde öylesine söylenmiş veya gelişigüzel yorumlanmış bir şarkı yok. Sadece Gökçe Bahadır ile yapılan düette, belki de Bahadır’ın ses rengi ve kapasitesi nedeniyle tam istenen etki sanki yaratılamamışken, diğer yorumları genelde başarılı bulmak mümkün. Şu bir gerçek, bariton bir ses haline gelen Kiremitçi’nin sesi kadın vokallerle birlikte uyumlu şekilde tınlıyor, birbirini tamamlıyor. Belki çok iyi veya güçlü değil ama karakteristik bir erkek sesi Kiremitçi, gerçekten çok karakteristik kadın sesleri Jehan Barbur, Yıldız Tilbe, Sena Şener ve Gülay ile birleşmiş.

Albümde öne çıkması beklenebilecek iki yorum Yıldız Tilbe ve Sena Şener’in yorumları. Tilbe ile düet bir hit olmaya aday. Sena Şener ile düeti özel kılan ise Şener’in özel sesi ve vokal tarzı. Bu yıl albümümün çıkması beklediğimiz Şener, yıla damga vuracak isimlerin başında gelecek gibi görünüyor. Gonca Vuslateri ile yapılan düet de yine şarkının duygusunu vermeyi çok iyi başarmış, ve şu sözleriyle de dillerde ezberleniyor “Ve bir çağ gerek bize / Ve bir çağ bundan özgür / Öyle çok şey var ki bak / Sana dair.”

Diğer yandan albüm için yapılan klipler de kayıtlardan montajlanmış. Sade, şarkının da önüne geçmeyen klipler olmuş.  

Tuna Kiremitçi’nin albümü yılın ilk başarılı yerli albümlerinden biri.