Ana SayfaKültür & SanatMüzikÖyle çok şey var ki bakın size dair: Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları

Öyle çok şey var ki bakın size dair: Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları

-

Tuna Kiremitçi, 2016’da başlattığı “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları” projesini bir albümle taçlandırdı. 10 kadın müzisyenle düetler yaptığı albümünde; çok iyi veya güçlü değil ama karakteristik bir erkek sesi olan Kiremitçi’nin sesi 10 kadın şarkıcının ses ve nefesiyle karışmış, ortaya iyi bir albüm çıkmış.

Tuna Kiremitçi daha çok yazar yönüyle tanınır. Fakat müzik dünyasında da çok uzun yıllardır varolan bir isimdir esasında. Gençlik dönemini 90’lı ve 2000’li yıllarda geçirenler için özellikle Kumdan Kaleler grubuyla yaptığı şarkılar bir dönem birbirimize çektiğimiz kasetlerin gözde şarkılarındandı. Kiremitçi sonra ise Atlas grubuyla biraz daha müziğini sertleştirdi, daha hard rock tınılı bir albüme imza attı. Bu yıllar içinde tabii Kiremitçi’nin sesi de değişti, daha çatallaşan, daha pürüzlü, kalın ve sert bir ses haline geldi.

Geçen yıl roman yazmayı bıraktığını açıklayan Kiremitçi’yi, 2016 boyunca internete düşen ve Türkiye’nin önde gelen kadın müzisyenleriyle düetler yaptığı videolarla gördük. Esasında her şey, Pasaj Müzik’in sahibi olan Murat Doğan’ın Kiremitçi’ye şarkılarından bir seçki yapıp, bu şarkıları beraber söylemek istediği kadın şarkıcıları seçmesini önermesiyle başlamış. Kiremitçi’nin de bu proje fikri aklına yatmış. “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları”nın hikayesi 2016’da başladı. Haziran’dan başlayarak her ay bir şarkı yayınlayarak proje ilerledi. Proje bu ay bir albümle taçlandırıldı.

Kiremitçi bu proje albümünde müzik dünyamızın özel kadın seslerini konuk etmiş. Rock müzik dünyasından Pamela ile Özge Fışkın; caz aleminden Jehan Barbur; halk müziği ve pop albümleriyle bildiğimiz Gülay; tanımlar ötesi Yıldız Tilbe; genç nesil kadın şarkıcılardan Öykü Gürman ile Gülçin Ergül. Ayrı bir parantezle, bu yılın yıldızlarından biri olması beklenen Sena Şener. Ve de oyuncu yönleriyle bilinen Gonca Vuslateri ile Gökçe Bahadır.

Albüme katılan tüm şarkıcılar şarkılarını ses ve nefeslerinin yanı sıra ruhlarını da katmış gibi görünüyor. Albümdeki düetlerde öylesine söylenmiş veya gelişigüzel yorumlanmış bir şarkı yok. Sadece Gökçe Bahadır ile yapılan düette, belki de Bahadır’ın ses rengi ve kapasitesi nedeniyle tam istenen etki sanki yaratılamamışken, diğer yorumları genelde başarılı bulmak mümkün. Şu bir gerçek, bariton bir ses haline gelen Kiremitçi’nin sesi kadın vokallerle birlikte uyumlu şekilde tınlıyor, birbirini tamamlıyor. Belki çok iyi veya güçlü değil ama karakteristik bir erkek sesi Kiremitçi, gerçekten çok karakteristik kadın sesleri Jehan Barbur, Yıldız Tilbe, Sena Şener ve Gülay ile birleşmiş.

Albümde öne çıkması beklenebilecek iki yorum Yıldız Tilbe ve Sena Şener’in yorumları. Tilbe ile düet bir hit olmaya aday. Sena Şener ile düeti özel kılan ise Şener’in özel sesi ve vokal tarzı. Bu yıl albümümün çıkması beklediğimiz Şener, yıla damga vuracak isimlerin başında gelecek gibi görünüyor. Gonca Vuslateri ile yapılan düet de yine şarkının duygusunu vermeyi çok iyi başarmış, ve şu sözleriyle de dillerde ezberleniyor “Ve bir çağ gerek bize / Ve bir çağ bundan özgür / Öyle çok şey var ki bak / Sana dair.”

Diğer yandan albüm için yapılan klipler de kayıtlardan montajlanmış. Sade, şarkının da önüne geçmeyen klipler olmuş.  

Tuna Kiremitçi’nin albümü yılın ilk başarılı yerli albümlerinden biri.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol