Ana SayfaEkolojiEnerjiİslami liderler dünyadaki Müslümanları iklim değişikliğiyle mücadeleye çağırıyor

İslami liderler dünyadaki Müslümanları iklim değişikliğiyle mücadeleye çağırıyor

-

İstanbul’da gerçekleşen Uluslararası İslami İklim Değişikliği Sempozyumu’nda 20 ülkenin İslami liderleri, dünyadaki 1,6 milyar Müslümanı çağımızın en önemli problemlerinden iklim değişikliğiyle mücadeleye çağırdı.

17-18 Ağustos’ta gerçekleşen Uluslararası İslami İklim Değişikliği Sempozyumu kapsamında 60 katılımcı tarafından kabul edilen açıklama ile hükümetleri bu yıl içerisinde Paris’te düzenlenecek ve yeryüzü hakkında önemli tedbirlerin alınacağı öngörüsünde bulunulan İklim Değişikliği Konferansı öncesinde bütün ülkeleri uluslararası bir anlaşma yapmaya zorlaması bekleniyor.

İklim Değişikliği Dünya

İklim değişikliğiyle mücadele çağrısı tüm dünyada daha fazla gündem tutarken semavi dinlerin önde gelen isimleri de bu çağrılara katılarak hareketin önemli bir parçası oluyor. Geçtiğimiz haftalarda yaklaşık 200 sayfalık bir rapor hazırlayarak piskoposlara gönderen Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in ardından İslam dünyası da iklim değişikliği hakkında çağrısını gerçekleştirdi.

Papa Francis İklim Değişikliği 2

Açıklamada fosil yakıt kullanımının bir an önce son verilmesi ve yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımına geçilmesi gerektiği vurgulanırken iklim değişikliğinden zarar gören toplululuklara da destek çağrısı yapıldı.

Yoksulluğun ve açlığın giderek arttığı çağımızda bu sorunu ortadan kaldırmak için sürdürülebilir kaynak yönetiminin önemini belirten yetkililer, dünyadaki şirketlerin “yeşil ekonomi”ye yatırım yapması için çağrıda bulundu.

Paris İklim Değişikliği Konferansı öncesinde bu konu hakkında çağrı yapan kuruluşlar giderek artıyor. 30 Kasım – 11 Aralık 2015 tarihinde Paris’te düzenlenecek konferansın iklim değişikliğiyle mücadelede bir mihenk taşı olacağı düşünülüyor.

Başlık Fotoğrafı: Islamic Relief 

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol