İstanbul’da gerçekleşen Uluslararası İslami İklim Değişikliği Sempozyumu’nda 20 ülkenin İslami liderleri, dünyadaki 1,6 milyar Müslümanı çağımızın en önemli problemlerinden iklim değişikliğiyle mücadeleye çağırdı.

17-18 Ağustos’ta gerçekleşen Uluslararası İslami İklim Değişikliği Sempozyumu kapsamında 60 katılımcı tarafından kabul edilen açıklama ile hükümetleri bu yıl içerisinde Paris’te düzenlenecek ve yeryüzü hakkında önemli tedbirlerin alınacağı öngörüsünde bulunulan İklim Değişikliği Konferansı öncesinde bütün ülkeleri uluslararası bir anlaşma yapmaya zorlaması bekleniyor.

İklim Değişikliği Dünya

İklim değişikliğiyle mücadele çağrısı tüm dünyada daha fazla gündem tutarken semavi dinlerin önde gelen isimleri de bu çağrılara katılarak hareketin önemli bir parçası oluyor. Geçtiğimiz haftalarda yaklaşık 200 sayfalık bir rapor hazırlayarak piskoposlara gönderen Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis’in ardından İslam dünyası da iklim değişikliği hakkında çağrısını gerçekleştirdi.

Papa Francis İklim Değişikliği 2

Açıklamada fosil yakıt kullanımının bir an önce son verilmesi ve yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımına geçilmesi gerektiği vurgulanırken iklim değişikliğinden zarar gören toplululuklara da destek çağrısı yapıldı.

Yoksulluğun ve açlığın giderek arttığı çağımızda bu sorunu ortadan kaldırmak için sürdürülebilir kaynak yönetiminin önemini belirten yetkililer, dünyadaki şirketlerin “yeşil ekonomi”ye yatırım yapması için çağrıda bulundu.

Paris İklim Değişikliği Konferansı öncesinde bu konu hakkında çağrı yapan kuruluşlar giderek artıyor. 30 Kasım – 11 Aralık 2015 tarihinde Paris’te düzenlenecek konferansın iklim değişikliğiyle mücadelede bir mihenk taşı olacağı düşünülüyor.

Başlık Fotoğrafı: Islamic Relief 

Hazırlayan: Burak Avşar