Okuma süresi: 2 dakika

İsrail Yasama Komitesi, hayvanları korumak için mevcut olan yasada yapılan birkaç değişikliği onayladı. Hayvanlara Zulmü Engelleme Yasası’na yapılan yeni değişikliklerle birlikte insanlar dünyayı paylaştıkları yoldaşları olan hayvanların sağlığını gözetmek ve korumak için daha fazla sorumluluk sahibi olacaklar.

Bu yasa değişikliğiyle birlikte hayvan istismarı ve ihmali artık suç ihlali kapsamına girecek ve hapis cezası istenecek. Aynı zamanda hayvanlardan sorumlu olan, hayvanlara karşı davranışlarında sahtekarlık yapan ve kamuya yalan söyleyen firma ve şirketlere dava açmak artık mümkün olacak. Bu karar, aynı zamanda et endüstrisinin hayvanlara karşı davranışlarından sorumlu olduğu anlamına da geliyor. 

Edgar's Mission 3
(Görsel: Edgar’s Mission)

Geçtiğimiz hafta hayvanlara yapılan sistematik zulmün belgelendiği araştırma raporunun TV Channel 2’de haberlerde yayınlanmasının ardından İsrail Tarım Bakanlığı, her sene 120 bin hayvanın katledildiği, ülkenin en büyük mezbahası Dabbah mezbahasının kapatılması emrini verdi. 

Yayınlanan gösterim, boğazları kesildikten sonra bile hayvanların hâlâ canlı olduğunun ve nefes aldığının, içlerinden bazılarının doğrulup yürümeye çalıştığının kaydedildiği; aynı zamanda vurmak, tekmelemek, elektrik şok vermek gibi sistematik yöntemlerin düzenli ve sürekli olarak kullanıldığını gözler önüne seren görüntülerden oluşuyordu. Hayvanların, içinde olduğu tıklım tıklım hayvan kalabalığından dolayı hareket dahi edecek yerleri olmamasına rağmen hareket etmemeleri için devamlı olarak elektrik şok verilen, sırtlarına demir çubuklarla vurulan vücutları daha fazla karşı koyamıyordu.

(Görsel: Edgar's Mission)
(Görsel: Edgar’s Mission)

Mezbaha çalışanlarının, hayvanların hâlâ bilinci yerindeyken kemiklerini kırdığı; kuyruklarından ve ayaklarından sürükleyerek götürdüğü ve fırlatıp attığı da görüntüler arasındaydı. Yaşamları boyunca sağlıkları, yaşama koşulları veya herhangi bir hakları olmayan hayvanların kıyıma götürülürken bile acı çektirilmesi ve ölüm zamanlarında yine işkenceye maruz bırakılması halkın ve bakanlığın yoğun bir şekilde tepkisini çekti ve yasaya yapılan son değişikliklerin onaylanmasının ardından Tarım Bakanı Uri Ariel mezbahaların kapatılması emrini verdi. Bundan böyle mezbahalar da dahil olmak üzere hayvanlarla ilişkisi olan her bir kurum, kuruluş, şirket ve firma hayvanlara karşı ihmalkarlık veya zulüm karşısında suçlu bulunacak ve haklarında hapis cezası istenecek.

Kaynak: Veg News, Haaretz