Okuma süresi: 2 dakika

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, İstanbul Valiliği’nin 6 Mart’ta Kadıköy’de yapılacak mitinge ”Kadıköy’ün miting alanı olmadığı” bahanesi ile izin vermemesi üzerine açıklama yaptı.

Platform “Meydanlar kadınlara kapatılamaz” diyerek tüm kadınları 6 Mart’ta saat 12.00’da Kadıköy İskele’de buluşmaya çağırdı. İskelede toplanılmasına izin vermeyen polis, grupları tek tek dağıttı. Bunun üzerine kadınlar, Bahariye Caddesi’ne doğru yürüyerek basın açıklamasını yaptı. Halaylar çekip, slogan attılar. Daha sonra Bahariye Caddesi’nde yürüyen kadınlar, polisin müdahalesi karşısında direndi. Birçok kadın gözaltına alındı. Kadınlar gününde “kadın” polislerin istismarına uğradı.

8 Mart pazar günü ise İstanbul Feminist Kolektif’in çağrısıyla düzenlenen 14. Feminist Gece Yürüyüşü‘nde binlerce kadın ve trans birey, Taksim’de bir araya geldi. İstanbul Feminist Kolektif (İFK) kadın ve trans bireyleri saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi önünden başlayacak yürüyüşe çağırmıştı.

İFK’nin yazılı açıklamasında “14 yıldır her 8 Mart’ta feministler olarak ‘patriyarkaya’, kapitalizme ve heteroseksizme karşı sesimizi yükseltmek için Taksim’de mor bayraklarımız, feminalarımızla gece yürüyüşü yapıyoruz. Hayatlarımıza yöneltilen saldırıların eksilmediği, hayatlarımızı savunmaya devam ettiğimiz bir yılın ardından bu 8 Mart’ta da erkek egemenliğine isyanımızı ve feminist dayanışmamızı yükselteceğiz” ifadelerine yer verildi. Yapılan eylemde kadın katılımı oldukça fazlaydı. Kadınlar “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop! İnadına isyan! İnadına isyan! İnadına özgürlük!”, “Tayyip kaç kaç kaç! Kadınlar geliyor”, “Jin Jiyan Azadi”, “Yaşasın Kadın Mücadelemiz”, “Kadın,Yaşam, Özgürlük”, “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar, susmayacaklar” sloganlarını attılar. 14. Feminist Gece Yürüyüşü’nde polisin bir müdahalesi olmadı. Tedbir amaçlı birçok erkek ve kadın polis bulunsa da kadınlar, yürüyüşün ardından sakin bir şekilde dağıldı. Kadınlar; halaylar, şarkılar ve sloganlar eşliğinde hem Taksim’de hem de tüm Türkiye’de seslerini duyurarak isyanlarını, acılarını, üzüntülerini paylaşıp özgürlük mesajı verdiler. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

İşte 6 Mart Kadın yürüyüşünden geriye kalanlar:

Fotoğraflar: Selma Cengiz

6 Mart, Selma Cengiz 1 6 Mart, Selma Cengiz 2 6 Mart, Selma Cengiz 3 6 Mart, Selma Cengiz 4 6 Mart, Selma Cengiz 10 6 Mart, Selma Cengiz 9 6 Mart, Selma Cengiz 10