Okuma süresi: < 1 dakika

Kuzey Ormanları Savunması, “Asıl afet sizsiniz istifa edin!” sloganıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada son 15 günde iki kez yaşanan sel felaketinin rant odaklı bir kentleşmeyle karşı karşıya olmamızın cezası olduğu belirtildi. Sorumlular “Kentimize, yaşam alanlarımıza yaşattığınız zulme sessiz kalmayacağız.” denilerek istifaya çağrıldı.

“Çok daha büyük felaketler bekliyor”

İBB önünde gerçekleştirilen eylemde, Kuzey Ormanları Savunması adına basın açıklamasını Deniz Yazlı okudu. Yazlı, Emlak rantı odaklı imar planları, yeşil kamusal alanların rezidanslara-AVM’lere çevrilmesi, yere düşen her damla yağmurun caddelere taşınmasına neden oldu. Dünyanın incisi İstanbul, sermaye dostu belediyecilik yüzünden afetler diyarı oldu.” diye konuştu. İBB’nin şehri yıkıma sürüklediğine de vurgu yapan Yazlı, “Eğer durdurmazsak mega şantiyeye çevirdikleri, acil durumlarda toplanacak alan bırakmadıkları İstanbul’u her yağmurda, depremde, gelecekte çok daha büyük felaketler bekliyor olacak.” dedi.

“Can kaybı olmaması mucize”

Her iki afetin ertesinde de sorumluların tatmin edici bir açıklama ve özeleştiri yapmadığını hatırlatan Yazlı, “Mega kent sahipsiz bırakılmış, vatandaşlar kendi çabalarıyla ve diğer vatandaşların yardımıyla sel sularından kurtulmuşlardır.  Bu felaketlerde can kaybı olmaması bir mucizedir. Öte yandan, kentsel dönüşüm projeleriyle nüfusunu arttırdıkları kentin altyapısını yenilemek yerine  işlevsiz projelere vatandaşın cebinden milyarlarca dolar harcayan idareler, vatandaşları lağım suları içinde yüzdürmüş, vatandaşın sağlığını tehlikeye atmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Derhal istifa edin!”

Son olarak ‘Sorumlular bellidir’ denilerek şunlar kaydedildi: “Asıl afet, sağlıklı altyapıyı kurmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı üst ölçekli planlar, yandaşlara dağıttığı arazilerle imar rantını elinde tutan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, akıl ve bilim dışı ulaşım projeleriyle yeni afet alanları yaratan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kuzey Ormanları’nda mega yıkım projeleriyle milyonlarca ağacın kesilmesini seyreden Orman ve Su İşleri Bakanlığı’dır. İstanbul halkı olarak bize, kentimize, yaşam alanlarımıza yaşattığınız zulme sessiz kalmayacağız. Asıl afet sizsiniz, derhal istifa edin!”