Okuma süresi: < 1 dakika

İstanbul’da 53 bin öğrenci eğitimine Şubat ayından itibaren çevreye duyarlı okullarda devam edecek. İPKB tarafından yürütülen proje kapsamında depreme dayanıklı okullar inşa edildi. 

İstanbul Valiliğine bağlı İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlıkları Projesi kapsamında; Avrupa Yatırım Bankası, Dünya Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası’ndan alınan 1.5 milyar euroluk destekle yürütülen yatırımların yüzde 51’i okulların yeniden yapılandırılmasına ayrıldı. Proje doğrultusunda 790 yeni okulun inşasına başlanırken, 42 okul ikinci dönem için eğitime hazır edildi. Yıl sonunda ise 100 okulun eğitime başlaması planlanıyor.

Yeşil Okul

Depreme karşı güçlendirilmek amaçlı yenilenen veya yeniden inşa edilen eğitim kurumlarından, fay hattındaki veya riskli okullara öncelik tanınırken; bina inşasında ise modern teknolojiler kullanılıyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan İPKB (İstanbul Proje Koordinasyon Birimi) Direktörü Gökhan Ergin, “1,5 milyon öğrenciyi güvensiz okullardan risksiz okullara kavuşturduk. Yeni okullar mimari tasarımlar sayesinde teknolojik, çevreye uyumlu ve kapasitesi daha yüksek şekilde inşa edildi. Okullarımız kullandığımız sistem sayesinde, bakım ve boya gerektirmiyor. Dayanıklı ve uzun ömürlü malzeme sayesinde, maliyetler binaya değil, eğitime aktarılabilecek” şeklinde konuştu.

Deprem yönetmeliğine göre projelendirilen okullar, yapı teknolojileri bakımından da benzersiz. “Yeşil binalar” olarak inşa edilen okullar kendi enerjisini üretebiliyor. “Yeşil bina” okullar harcadığı enerjinin bir kısmını kendi imkanlarıyla üreterek ısınma maliyetlerinin azalmasını sağlıyor.

Kaynak: EkoYapı
Başlık Görseli: Cemal Emden / Sultantepe İlköğretim Okulu