Ana SayfaEkolojiİklim & SuBuz kütlelerinin çıkardığı sesler bilime yol gösteriyor

Buz kütlelerinin çıkardığı sesler bilime yol gösteriyor

-

Polonya, İngiltere ve Amerika’dan araştırmacılar, farklı türden her buz kütlesinin buz adalarından koparken çıkardığı kendine özgü bir ses imzasına sahip olduğunu keşfettiler. Bunu gözlemlemek, ne kadar donmuş su kütlesi kaybı yaşandığına ve bunun küresel çapta deniz seviyelerine olabilecek etkilerini saptamada yardımı olabilir.

Polonya Bilimler Akademisi Yerfizik bölümünden Oskar Glowacki, “Bu sesleri kullanarak kesin verilere ulaşabilir ve bu verileri düzenli olarak biriktirebiliriz. Hidrofonları, yani yer altı mikrofonlarını, suyun altına yerleştirip, seslerini dinliyoruz” diye belirti.

Araştırmacılar, Svalbard’daki Hans Buzulu’ndan kopan buzun çıkardığı her gümbürtü, inilti ve çatırtıyı yakalamak için çalıştılar. Bu sesleri hızlandırılmış fotoğraflarla birleştirince, farklı buz kütlelerinin doğumunun farklı sesler çıkardığı bulgusuna ulaştılar. Takım, bu gelgit buzulundan üç farklı ses imzasına erişti.

Dr. Glowacki, “Sualtı olaylarını izlemek gerçekten çok, çok zordu. Biliyoruz ki, bir sualtı olayı başladığında, suyun altında bir dağılma vardır; çok sayıda çatlak vardır ve çatırdılar yayıldıkça biz onları sualtından dinleyebiliriz.

Daha sonra, bu donmuş kütle buz duvarından ayrılır ve yüzeyde gözükmeye başlar. Biz, sualtı akustiğini kullanarak, bu sesin her aşamasını teşhis edebiliriz.”

Son zamanlarda, buzullar uydu kullanımıyla görüntüleniyorlar. Fakat, bunlar büyük kırılmaları tanımlayabilirken daha küçük donmuş kütleleri saptamada zorluk çekerler. Araştırmacılar, okyanusları dinlemenin bu tarz kayıplarda daha kesin saptamalara fırsat verdiğini vurguluyorlar.

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Sezgi Alçiçek
Sezgi Alçiçek
1992 yılının Ocak ayında doğmuş olan Sezgi Alçiçek, kendini bildiği günden beri insan elinin kudretiyle toprağın ve yaratıcı ilhamın gücü sayesinde nefes alıyor. Asıl alanı edebiyat olan yazarın kafasını en çok meşgul eden düşünceler başta kadın olmak üzere radikal azınlıkların özgürlüğü, doğal yaşam savunuculuğu ve sanattır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol