Ana SayfaEkolojiKentleşmeİstanbul’da savunma yükseliyor: "İstanbul'a Nefes Ol"

İstanbul’da savunma yükseliyor: “İstanbul’a Nefes Ol”

-

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması, “İstanbul’a Nefes Ol” başlıklı yeni kampanyalarını bir basın açıklaması ile tanıtırken eş zamanlı gerçekleştirilen bir eylemle de İstanbul’da canlılığı öldürecek mega projeleri protesto ettiler.

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması, İstanbul’un son yeşil alanlarının yok olmasına sebep olan Üçüncü Köprü, Üçüncü Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi mega projelere karşı ortak bir kampanya başlattı. Düzenlenen basın açıklaması ile tanıtılan “İstanbul’a Nefes Ol” başlıklı kampanya kapsamında mega projelerin yarattığı ve yaratacağı tahribatı anlatmak için “Kapı kapı, sokak sokak gezeceğiz, Ankara’ya imzalarımızla gideceğiz” denildi. Farkındalık yaratmayı amaçlayan kampanya için İstanbul’un birçok meydanında imza masaları kurulacak ve her yerde yaşanan doğa tahribatı ile ilgili bilgilendirme yapılacak. İstanbul’un birçok parkında, yeşil alanında ağaçlar, çaput bağlanarak kardeş ilan edilecek.

istanbul, kentleşme

İBB binasına pankart

Basın açıklaması ile eş zamanlı olarak yapılan eylemde ise İstanbul Büyüşehir Belediyesi binasının üzerine Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması imzalı “Katil Mega Projelere Dur De!, 250 Milyon Ağacı, Kuzey Ormanları’nı Savun! İstanbul’a Nefes Ol!” yazan bir pankart asıldı. Eylem, basın açıklaması sırasında Periscope yayını üzerinden izleyenlerle paylaşıldı. Pankartı asan iki eylemci gözaltına alındı. Kampanyanın bir sonraki eylemi 5 Temmuz Pazar günü saat 17.00’de Beyoğlu Tünel Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

istanbul kentleşme 2

İstanbul’da canlılığın sonu

İstanbul Beyopğu Sineması’nda yapılan ortak basın açıklamasında katil projeler olarak nitelendirilen mega projelerin tamamlanmasının İstanbul’un canlılığına kilit vurmak anlamına geldiği belirtilerek, su kaynaklarının tükeneceğinin, karacaların, yaban domuzlarının, sincapların, leyleklerin yaşam haklarının yok edileceğinin, köylülerin geçim kaynaklarından mahrum edilerek göçe mecbur edileceğinin altı çizildi. Ayrıca Kısırkaya ve Pendik’te toplam 40 binden fazla kedi ve köpeğin toplanacağı barınakların sokak hayvanlarının sonunu getireceği de anlatıldı.

istanbula nefes ol

“Hakikati yayacağız”

“Gün yaşamı savunma günüdür” denilen açıklamada mücadelenin kararlılığına ise şu sözlerle vurgu yapıldı: “Tahrip etmeye çalıştığının ekosistemin yüreğinde inşaat şantiyelerinin ta içlerindeyiz. Yayacağız hakikatı daha da fazla; raporlarımızla, belgelerimizle, haberlerimizle, fotoğraflarımız ve görsellerimizle. Kapı kapı, sokak sokak birleşecek, mahalle mahalle, şehir şehir çoğalıp sonbaharda yaşamı savunan irademizin belgesi imzalarımızla Ankara’da olacağız.”

istanbula nefes ol 2

“Doğa sizden büyüktür”

Açıklamada ve Kuzey Ormanları’nda hala en az 250 milyon ağaç olduğu, hiçbir şey için geç olmadığı belirtilerek, “Doğa sizden büyüktür, engindir. Kendini iyileştirir. Göğsüne kazık sapladığınız Kuzey Ormanları kendini onarır. Yanan domuzları yeniden yuvalarına kapanır. Sizler tarihin en karanlık kayıtlarında yerinizi alırken, İstanbul köylüsü köyüne döner, 3 asırlık meşe ağaçlarının altında çocuğunu büyütür” denildi.

“30-40 yılda düzelebilir”

Ortak basın açıklmasının ardından Ormancılar Derneği Marmara Şubesi Başkanı Ünal Akkemik teknik konular hakkında bilgi verdi. Doğanın kendini yenileyebildiğini altını çizen Akkemik,  “Tekrar ağaçlandırma yapılarak, kaybedilen alanlar kazanılabilir. Yan kısımlardan toprak taşınarak ve o bölgenin doğal ağaçları dikilerek 30-40 yıllık bir süreçle eski görünümüne kavuşturulabilir” dedi. Akkemik’in ardından Yeniköy’de yaşayan Mustafa Bozkurt ise Üçüncü Havalimanı projesinin kapsadığı 70 bin dönümlük alanın en az 35-40 bin dönümünün meşelik orman olduğunu söylerken, kamulaştırmalar sebebiyle köylülerin yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekti. Toplantının sonunda İstanbul Tabip Odası, Ekoloji Kolektifi Derneği, Karadeniz İsyandadır Platformu, Dört Ayaklı Şehir gibi topluluk ve kuruluşlar da kampanyaya desteklerini belirterek kendi konuları üzerinden doğayı tahrip eden projelere dair kısa konuşmalar gerçekleştirdiler.

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...

Şehir Plancıları “yeni yüzyılda planlama yapmaya, kentsel yaşamı dönüştürmeye” çağırıyor

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), şehir plancıları başta olmak üzere tüm yurttaşları, 8 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da, yeni yüzyılda planlama teması ile gerçekleştirilecek Dünya Şehircilik Günü...
Erdem Şimşek
Erdem Şimşek
1982, İstanbul doğumlu. Çeşitli sektörlerde çalıştıktan sonra, Yurt Gazetesi’nde çevre ve kültür sanat editörlüğü ve muhabirliği yaptı. Çevre haberleri üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Bunu yaparken de olayları olabildiğince çok boyutlu olarak ele almaya çalışıyor. Haberi, klasik haber dilinin soğukluğuna teslim etmemeye çalışıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol