Ana Sayfaİnsan ve ToplumYeşil PolitikaAnkara'da yalancı Yeşil Yol Projesi protesto edildi: Yol yeşilken geri dönün!

Ankara’da yalancı Yeşil Yol Projesi protesto edildi: Yol yeşilken geri dönün!

-

Fırtına İnisiyatifi ve Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Konur Sokak’ta ortak bir basın açıklaması ile Karadeniz’e biçilen “Yeşil Yol” kefenini protesto etti.

Yeşil Yol Projesi 2

Tulum çalınan protesto etkinliğinde “Susma haykır, yaylalar halkındır”, “Dur de, dur de, Yeşil Yol’a dur de” sloganları atıldı. Grup adına konuşan Sena Özşimşir “Yaylalarımızın karşılaştığı son tehdidin ardından hep birlikte ayaktayız” ifadesiyle başlayan açıklamasına şöyle devam etti:

“Hem Çamlıhemşin’de, hem de büyük şehirlerdeki yüzlerce insan dede yadigarı, tabiat emaneti ve bin yıllık toplumsal tarihin işlendiği taşlar için, toprak için, dağlar için ayaktayız. İlk açıklamamızdan bugüne kadar geçen sürede gördük ki ‘Yeşil Yol’ adına altında kurulan bu ‘mega’ projenin planlanmasında herhangi bir şekilde teknik, bilimsel, ekolojik ve bölgenin kültürel yapısı hesaba katılmamış hatta mühendislik içeren bir plan dahi gösterilememiştir. Yetmezmiş gibi bölgedeki atanmışlar ile ‘üç-beş’ muhtar toplanmış ve kendilerince bir anlaşmaya varıp, yolun yapılacağına ‘karar’ vermişlerdir.

Biz bu projenin bir sonraki adımların öncüsü olduğunun, nelere alt yapı oluşturacağının, o yeşil yolların kenarında, kıyısında nelerin olup biteceğinin, yaylalarımıza biçilen karanlık geleceğin farkında olan, sorumluluk sahibi, atanmış ve seçilmiş birileri olarak değil, sadece ve sadece birer aktif vatandaş olarak, bu kararı tanımıyoruz ve bu projeye karşı çıkıyoruz.”

Karadeniz’in karasını denizinden ayıran, yaylaları telafisi imkansız bir talana iten bu yolu yaptırmayacaklarını kesin bir dille ifade eden Özşimşir “Yol Yeşilken, Geri Dönün” dedi.

Yeşil Yol Projesi 3

Bazı vatandaşların yöresel giysilerle katıldığı etkinlik yediden yetmişe katılımcısı ile renkli görüntülere de sahne oldu.

Sekiz ilin yaylalarının birbirine bağlanacağı Yeşil Yol projesi talancılar ve rantseverler tarafından turizme katkı sağlayacağı ve yaylalara zarar vermeyeceğini belirtiyorlar. Ancak yaklaşık 2 bin 600 kilometrelik yol boyunca ülkenin geri kalanında da her zaman uygulandığı gibi turizmi geliştirmek adı altında oteller, restoranlar ve tur,zm tesisleri yapılacak. Yeşil Yol da öyle yeşil değil, oldukça parke bir yol! Yeşil Yol Karadeniz’in can damarına atılacak bir kesik, buna engel olmaya bir destek atmak için lütfen böyle buyrun.

SON YAZILAR

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...

Tebrikler Başkan! Çağın %5 Gerisinde Kaldınız

Adalar'da 81 At Katledildi Adalar’da fayton zulmü bitmek bilmiyor. AKP’li belediyecilerin belirli aralıklarla söz verip rant için sonlandırmadığı atlı faytonculuk yıllardır Adalıları, hayvan hakları savunucularını ve...

Yeni yerli milli müşterekler: Millet Bahçeleri

Müşterek kısaca paylaşılan ortak zenginlik anlamına gelmektedir. Bu ortak zenginlik sadece doğal kaynaklar olan su, toprak, havanın yanı sıra insan yaratıcılığının eserleri olan parklar, altyapı,...

8 Eylül’de iklim için ses ver!

"İklim hareketinin sesi yerelden yükselir" sloganıyla, dünyanın dört bir yanında, 8 Eylül'de "İklim İçin Ses Ver!" diyoruz. 12 -14 Eylül'de Kaliforniya Valisi Jerry Brown'ın çağrısıyla Kaliforniya'da...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol