Okuma süresi: 2 dakika

Fırtına İnisiyatifi ve Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Konur Sokak’ta ortak bir basın açıklaması ile Karadeniz’e biçilen “Yeşil Yol” kefenini protesto etti.

Yeşil Yol Projesi 2

Tulum çalınan protesto etkinliğinde “Susma haykır, yaylalar halkındır”, “Dur de, dur de, Yeşil Yol’a dur de” sloganları atıldı. Grup adına konuşan Sena Özşimşir “Yaylalarımızın karşılaştığı son tehdidin ardından hep birlikte ayaktayız” ifadesiyle başlayan açıklamasına şöyle devam etti:

“Hem Çamlıhemşin’de, hem de büyük şehirlerdeki yüzlerce insan dede yadigarı, tabiat emaneti ve bin yıllık toplumsal tarihin işlendiği taşlar için, toprak için, dağlar için ayaktayız. İlk açıklamamızdan bugüne kadar geçen sürede gördük ki ‘Yeşil Yol’ adına altında kurulan bu ‘mega’ projenin planlanmasında herhangi bir şekilde teknik, bilimsel, ekolojik ve bölgenin kültürel yapısı hesaba katılmamış hatta mühendislik içeren bir plan dahi gösterilememiştir. Yetmezmiş gibi bölgedeki atanmışlar ile ‘üç-beş’ muhtar toplanmış ve kendilerince bir anlaşmaya varıp, yolun yapılacağına ‘karar’ vermişlerdir.

Biz bu projenin bir sonraki adımların öncüsü olduğunun, nelere alt yapı oluşturacağının, o yeşil yolların kenarında, kıyısında nelerin olup biteceğinin, yaylalarımıza biçilen karanlık geleceğin farkında olan, sorumluluk sahibi, atanmış ve seçilmiş birileri olarak değil, sadece ve sadece birer aktif vatandaş olarak, bu kararı tanımıyoruz ve bu projeye karşı çıkıyoruz.”

Karadeniz’in karasını denizinden ayıran, yaylaları telafisi imkansız bir talana iten bu yolu yaptırmayacaklarını kesin bir dille ifade eden Özşimşir “Yol Yeşilken, Geri Dönün” dedi.

Yeşil Yol Projesi 3

Bazı vatandaşların yöresel giysilerle katıldığı etkinlik yediden yetmişe katılımcısı ile renkli görüntülere de sahne oldu.

Sekiz ilin yaylalarının birbirine bağlanacağı Yeşil Yol projesi talancılar ve rantseverler tarafından turizme katkı sağlayacağı ve yaylalara zarar vermeyeceğini belirtiyorlar. Ancak yaklaşık 2 bin 600 kilometrelik yol boyunca ülkenin geri kalanında da her zaman uygulandığı gibi turizmi geliştirmek adı altında oteller, restoranlar ve tur,zm tesisleri yapılacak. Yeşil Yol da öyle yeşil değil, oldukça parke bir yol! Yeşil Yol Karadeniz’in can damarına atılacak bir kesik, buna engel olmaya bir destek atmak için lütfen böyle buyrun.