Trans kadın Hande Kader yakılarak öldürüldü. Bir arkadaşımız daha içini nefret bürümüş, sevgisiz ve kafatasının içi boş biri veya birileri tarafından katledildi.

Nefreti öyle büyük ki katillerin, öldürmekle kalmıyorlar, yakıp yok etmeye çalışıyorlar hayatta onurlu bir mücadele verenleri, umutlarımızı, özgürlüğümüzü ve hayallerimizi. Trans cinayetleri politiktir. Bunu hiç durmadan ve usanmadan söyleyeceğiz. Öldürülen arkadaşlarımızın katilleri cezalandırılana, hayatta olanlarımızın can güvenliği kayıtsız, şartsız sağlanana kadar.

Hande yaklaşık bir haftadır kayıptı. En son, çalıştığı Harbiye’den müşterisinin arabasına binip giden Hande’den haber alamayan arkadaşları ve sevgilisi, polise kayıp ilanı verdi. Jandarma tarafından Zekeriyaköy’de bulunan yanmış haldeki ceset teşhis edilmesi üzere adli tıbba götürüldü. Hande vücudundaki protezler sayesinde teşhis edilebildi.

Hande öldürüldü. Trans kadın bir nefret cinayeti sonucunda şimdi aramızda değil. Bir trans, bir kadın, bir insan; nefret yüzünden hayatının baharında yok olup gitti. Katil, ahlakçı, bozuk zihniyet bir insanı yaktı.

Bildiri dağıtıldı, tweetler atıldı, eylemler yapıldı. Değişen bir şey olmadı, Hande geri gelmedi… Hande ne yaparsak yapalım geri gelmeyecek. 

Trans cinayetleri politiktir!

Birinin yanması kim olduğu fark etmeksizin ve sorgulanmaksızın, asla sessiz kalmayacağımız bir mesele olmalıydı oysa. Zira övündüğümüz tüm erdemler, bir insanın öldürülmesine sessiz kaldığımız an işlevini yitiriyor. Hiçbir erdem birini öldürmemek ve öldürülmesine izin vermemekten daha değerli olamaz. Transfobik bir nefret cinayetini işlemek, savunmak, ona sessiz kalmak ve boyun eğmek birbirinin aynıdır. Birini öldürebilme hakkını kendinde görmek ve birinin öldürmesine engel olmama ferahlığı arkasında aynı bencil ve kötü kalpli zihniyet var. Bu yobazlık bitmeli, bu kibir yok olmalı. Artık öldürmek için değil yaşatmak için yaşanmalı.

Özgecan’ın ardından sessiz kalmamak bizlere gösterdi ki kazanım elde etmenin yolu ses çıkarmaktan, sokaklara dökülmekten, susmamaktan geçiyor. Bir Hande daha kaybetmemek için, bir hayat daha sönmesin diye, bir daha umudumuzu kaybetmeyelim diye son ses bağırmamız lazım. Etrafımızdaki tüm ahlakçılara karşı gözümüzü hiç yummadan bağırmalıyız: Ahlakınız batsın.

Katilleri koruyan herkese sormamız lazım, ne oluyor da bir cinayet seni mutlu ediyor? Ne var, neden rahatsız oluyorsun bu insanlardan? Politikacılara, kolluk kuvvetlerine, esnafa, halka sormamız lazım neden kolluyor, savunuyor ve üstünü örtüyorsunuz içini zift gibi nefret kaplamış suçları? Ve cevabını vermemiz lazım: Trans cinayetleri politiktir! İyice anlamaları için de bunu tekrar etmemiz, bir arkadaşımızı daha kaybetmeyi beklemememiz gerekli.

Ahlakı batasıca toplumda normal olmakla olmamak arasındaki tanımlar yüzlerce arkadaşımızın canına mal oldu, oluyor, susmaya devam edersek cinayetler de devam edecek. En temel hak olan yaşama hakkımız için ses çıkarmalıyız. 

Bir Hande daha gitmesin diye, Hande bizi affetsin diye. Susma haykır, translar vardır!

Kaynak: Pembe Hayat