Ana SayfaKültür & SanatGrafik-Tasarımİşte İsveçli tasarımcıdan Dünya bayrağı

İşte İsveçli tasarımcıdan Dünya bayrağı

-

Uzay yolculukları artık insanlar için bilim kurgu olmaktan çıktı, hatta Mars’a koloni kurmayı bile düşünüyoruz. Peki hangi bayrak temsil edecek bizi? Amerika mı? Peki ya Rusya? İngiltere desek? Çin olur mu? Cevap “E” şıkkı, yani hiçbiri. İsveçli bir öğrenci bütün dünyayı temsil ettiğini düşündüğü bir bayrak tasarladı, bakalım sevecek misiniz?

Beckmans College of Design (Tasarım Üniversitesi) öğrencisi olan ve mezuniyetine çok az kalan Oskar Pernefeldt, bayrağı yeni bir proje olarak tasarladı.

Oldukça sade bir tasarım olduğu görülen bayrakta iç içe geçmiş yedi halka var. Halkaların ortasında ise bir çiçek deseni oluşuyor. Ana renk olarak maviyi seçmesi ise hepimizin canlılık kaynağı olan suyun temsili için olmuş. Çiçeğin olduğu kısmı Dünya kabul edersek, dışarıda kalan mavi kısımların da uzayı temsil etmesi kaçınılmaz olacaktır.

Dünya Bayrağı 2

Pernefeldt yedi sayısını seçmesinin kıta sayısıyla bağlantılı olmadığını söylüyor. Bayrağı binlerce yıl sonrasında da kullanılması umuduyla tasarlayan genç tasarımcı, o gün geldiğinde kıtaların yer değiştirmiş veya birleşmiş olabileceklerine vurgu yapıyor. “Bayrak Voyager 1’de çok güzel durabilir; fakat onun da bir yıldıza ulaşması 40 bin yıl sürer” diye de ekliyor. O zamana hangi kıta nerede olur ve hatta Dünya kalır mı bilinmez.

Genç tasarımcı uzun zamandır neden Dünya’nın ortak bir bayrağı olmadığını düşünmekteymiş. Bayrağın nerede kullanılabileceğine örnekler isterseniz de çok güzel senaryolar hazırlamış.

Gezegenler arası bir spor müsabakasında bayrağımız;

Dünya Bayrağı 3

“Ben Dünya vatandaşıyım” diyenler için;

Dünya Bayrağı 4

Antarktika’ya da bir tane dikeriz;

Antarktika Dünya Bayrağı

Kaynak: IFL Science

SON YAZILAR

Ücretsiz Grafik Tasarım ve Logo Şablonları Çevrimiçi

Yeni bir işe mi başladınız? İşi rayına oturtmak için kafanız etkileyici bir logonun nasıl elde edileceğine dair sorularla vızıldıyor olmalı. Çoğunuz, işletmenizin bir logoyu hak...

Sahnelere yaşam veren bir insan: Ömer Gürkan


İzleyicisi için hiçbir önemi olmayan, hızla gelip geçen tüm o sahnelerin arkasında inandırıcılık ve gerçekçilik öğesi için çalışan, büyük emekler veren koca bir güruh var....

Çizgi romanlarda LGBTİ+: Queer çizgi roman listesi

Lezbiyen, gay, transseksüel, biseksüel ve diğer cinsel yönelimlerden ya da 3. cinsiyetlerden karakterlere, senaryolara, temalara sahip Queer çizgi romanlar, günümüzde sıradan çizgi romanlardan kat kat...

Paralel evrende insan ve hayvanın rolü değişirse

İnsanın diğer hayvan türleri üzerindeki tahakkümü, toplumlar tarafından alışkanlık ve kültür aracılığıyla öylesine kanıksanmıştır ki, anti-türcü bilince sahip insanlar hariç, pek çok kimsenin bu sömürü...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol