Ana SayfaEkolojiHayvan Haklarıİtalya’da köpeklerin "siesta" saatinde havlamasına yasak getirildi

İtalya’da köpeklerin “siesta” saatinde havlamasına yasak getirildi

-

Ülkenin güneyindeki Campania bölgesinde yer alan Controne Kasabası’nda, siesta saatlerinde köpeklerin havlaması yasakladı. Yasak kararı, Belediye Başkanı Nicola Pastore’nin emriyle alındı. 

Başkan, İtalyanların çok düşkün olduğu, hatta bazı belediyelerin ev işi ve gürültülü işler yapılmaması konusunda katı kurallar koyduğu 14.00-16.00 saatleri arasındaki siesta sırasında, etrafı rahatsız edecek şekilde havlayan köpeklerin bakıcılarına 25 ile 500 euro arası para cezası verileceğini duyurdu.

siesta
Genç kadın siesta yapıyor. The hammock, Gustave Courbet, 1844

Alınan karar metni ise şöyle: “Köpek sahipleri, geceleri ya da 14.00-16.00 arasındaki dinlenme saatlerinde hayvanlarının kamu huzurunu bozacak şekilde yüksek ses çıkarmasını önlemek zorundadır” 

Öte yandan, bu kararı alan belediyenin aynı zamanda köpeklerin rahat ve güzel bir yaşam sürdürebilmesini isteyerek koyduğu kurallar da var.

Örneğin; köpeklerin tasma ip uzunluğunun en az 5 metre olması isteniyor. Sokak köpeklerinin yuvalandırılması ve eğer köpek dostunuz açık havada bağlı tutuluyorsa da su ve yemek kaplarına rahatlıkla erişecek şekilde bağlanmaları isteniyor. Hayvanların da hiçbir şekilde terk edilmeyeceği emrediliyor.

Not: Kararın saçmalığına dokunmamak için “sahiplik” kelimeleri değiştirilmemiştir. Yoksa kesinlikle hiçbir canlı hiçbir canlının sahibi olamaz.

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol