Ülkenin güneyindeki Campania bölgesinde yer alan Controne Kasabası’nda, siesta saatlerinde köpeklerin havlaması yasakladı. Yasak kararı, Belediye Başkanı Nicola Pastore’nin emriyle alındı. 

Başkan, İtalyanların çok düşkün olduğu, hatta bazı belediyelerin ev işi ve gürültülü işler yapılmaması konusunda katı kurallar koyduğu 14.00-16.00 saatleri arasındaki siesta sırasında, etrafı rahatsız edecek şekilde havlayan köpeklerin bakıcılarına 25 ile 500 euro arası para cezası verileceğini duyurdu.

siesta
Genç kadın siesta yapıyor. The hammock, Gustave Courbet, 1844

Alınan karar metni ise şöyle: “Köpek sahipleri, geceleri ya da 14.00-16.00 arasındaki dinlenme saatlerinde hayvanlarının kamu huzurunu bozacak şekilde yüksek ses çıkarmasını önlemek zorundadır” 

Öte yandan, bu kararı alan belediyenin aynı zamanda köpeklerin rahat ve güzel bir yaşam sürdürebilmesini isteyerek koyduğu kurallar da var.

Örneğin; köpeklerin tasma ip uzunluğunun en az 5 metre olması isteniyor. Sokak köpeklerinin yuvalandırılması ve eğer köpek dostunuz açık havada bağlı tutuluyorsa da su ve yemek kaplarına rahatlıkla erişecek şekilde bağlanmaları isteniyor. Hayvanların da hiçbir şekilde terk edilmeyeceği emrediliyor.

Not: Kararın saçmalığına dokunmamak için “sahiplik” kelimeleri değiştirilmemiştir. Yoksa kesinlikle hiçbir canlı hiçbir canlının sahibi olamaz.