Okuma süresi: 2 dakika

Bu kumsal, esrarengiz görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Kumsaldaki kumlar adeta örgütleniyor! Fakat dalgaların ve kumsalın şeklinin neden böyle olduğuna dair bilimsel bir açıklama henüz yapılamadı.

İngiltere, Dorset-Jurassic Sahili kıyılarında bulunan bu kumsalın, yapısı ve dalgaların kıyıya düzenli aralıklarla vurması sonucu oluşan görüntüsü, fotoğraf üzerinde oynanmış hissi veriyor.

Plaj tüberkülü adını verdikleri bu kumsalın fırtına sonucu oluşması gayet yüksek bir ihtimal. Fakat bu kumsalı uzaylıların şekillendirdiğine inanmıyorsak, o zaman bilim insanlarının üzerinde durduğu iki ihtimal var: Bunlardan birincisi, kenardan gelen dalgaların arkadan gelen dalgaların önüne geçmesi olabilir. Kenar ayağı denen bu olaya sebep olan şey ise dalgaların düzensiz ve farklı boyutlarda gelmesi.

Bu-kumsalin-gizemini-bilim-adamları-aciklayamiyor2.jpgİkinci ihtimal ise dalgaların geriye doğru giderken yaptığı hareketle kumları örgütlemesi olabilir. Böylece dalgalar, kumsala belirli aralıklarla vurabilir. Bu iki teori için de bilim insanları, belirli bir açıklama getiremiyor fakat iki teoriyi de birbiriyle bağlantılı açıklamaya çalışıyorlar.

Bu-kumsalin-gizemini-bilim-adamları-aciklayamiyor3.jpg

Bu-kumsalin-gizemini-bilim-adamları-aciklayamiyor6.jpg Bu-kumsalin-gizemini-bilim-adamları-aciklayamiyor5.jpg kumlar örgütleniyor
Kaynak: Bored Panda