Ana SayfaYeşilEko MimariVietnam'daki üniversite, öğrencilerine yemyeşil bir kampüs yaratıyor

Vietnam’daki üniversite, öğrencilerine yemyeşil bir kampüs yaratıyor

-

Vietnam’ın Ho Chi Minh şehrindeki FPT Üniversitesi, bina tasarımındaki kuralları yıkan ve ekolojik çözümlerin peşinde koşan Vo Trong Nhgia isimli mimarlık şirketiyle anlaştı. Anlaşmaya göre şirket, 22 bin 500 metrekarelik kampüsün tamamını ağaçlarla donatacak ve bitkinin olmadığı kuytu köşe kalmayacak. Vietnam’daki bu üniversite, öğrencilerine yemyeşil bir kampüs yaratıyor

Kampüsün yeşile boyanması sadece estetik olarak değil aynı zamanda temiz hava ve gölgelik de sağlayacak; hava sıcaklığının düşmesine katkıda bulunurken ağaçlar sayesinde yağmur suyu da birikecek.

3_university-forested-campus

Yatay bahçeler ve yeşil çatılar, yüksek enerji tüketimi ve şehir yaşamıyla artan hava sıcaklıkları gibi çevre ve altyapı sorunlarının artmasıyla daha da önemli hâle geliyor. Okul ve otel gibi büyük alanlara uyguladıkları çevre dostu yeşil mimariyle ün kazanan şirket, bu sorunlara çözüm üretmek için yola çıktı. Geçen sene ise yine Vietnam’daki Hanoi Üniversitesi’ni yeşillendirmek için kolları sıvamıştı.

Şehri başka bir yoldan yaşamayı amaçlayan bu yapı ile yeşil yok edilmiyor, çevresel sorunların bir nebze de olsa önüne geçiliyor. Aynı zamanda sürdürülebilirlik için yeni alternatifler de üretiliyor.

Bu girişimler, şehirlerdeki yeşil alanların yıllar geçtikçe daha da azalmasının önüne geçmek için bir adım olabilir. Üniversitenin bulunduğu şirkete göre, Ho Chi Minh şehrinin sadece 0,25’i yeşil alana sahip.

Bina tasarımındaki yeşil alan kullanımı hem görsel hem de işlevsel yararları düşünüldüğünde önümüzdeki yıllarda özellikle şehirlerde çok daha yaygınlaşacak gibi görünüyor.

6_university-forested-campus 5_university-forested-campus 4_university-forested-campus 2_university-forested-campus

Kaynak: The Plaid Zebra 

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol