Okuma süresi: 2 dakika

Vietnam’ın Ho Chi Minh şehrindeki FPT Üniversitesi, bina tasarımındaki kuralları yıkan ve ekolojik çözümlerin peşinde koşan Vo Trong Nhgia isimli mimarlık şirketiyle anlaştı. Anlaşmaya göre şirket, 22 bin 500 metrekarelik kampüsün tamamını ağaçlarla donatacak ve bitkinin olmadığı kuytu köşe kalmayacak. Vietnam’daki bu üniversite, öğrencilerine yemyeşil bir kampüs yaratıyor

Kampüsün yeşile boyanması sadece estetik olarak değil aynı zamanda temiz hava ve gölgelik de sağlayacak; hava sıcaklığının düşmesine katkıda bulunurken ağaçlar sayesinde yağmur suyu da birikecek.

3_university-forested-campus

Yatay bahçeler ve yeşil çatılar, yüksek enerji tüketimi ve şehir yaşamıyla artan hava sıcaklıkları gibi çevre ve altyapı sorunlarının artmasıyla daha da önemli hâle geliyor. Okul ve otel gibi büyük alanlara uyguladıkları çevre dostu yeşil mimariyle ün kazanan şirket, bu sorunlara çözüm üretmek için yola çıktı. Geçen sene ise yine Vietnam’daki Hanoi Üniversitesi’ni yeşillendirmek için kolları sıvamıştı.

Şehri başka bir yoldan yaşamayı amaçlayan bu yapı ile yeşil yok edilmiyor, çevresel sorunların bir nebze de olsa önüne geçiliyor. Aynı zamanda sürdürülebilirlik için yeni alternatifler de üretiliyor.

Bu girişimler, şehirlerdeki yeşil alanların yıllar geçtikçe daha da azalmasının önüne geçmek için bir adım olabilir. Üniversitenin bulunduğu şirkete göre, Ho Chi Minh şehrinin sadece 0,25’i yeşil alana sahip.

Bina tasarımındaki yeşil alan kullanımı hem görsel hem de işlevsel yararları düşünüldüğünde önümüzdeki yıllarda özellikle şehirlerde çok daha yaygınlaşacak gibi görünüyor.

6_university-forested-campus 5_university-forested-campus 4_university-forested-campus 2_university-forested-campus

Kaynak: The Plaid Zebra