Okuma süresi: 2 dakika

İzlanda’da bulunan Langjökull, Avrupa’nın ikinci büyük buzulu. Amerika Jeofizik Birliği tarafından 2015 yılında yayınlanan hakemli bilimsel bir dergiye göre buzulun erime hızı gün geçtikçe artıyor. Haziran 2016’da rave* partiseverler ve Avrupa’nın en iyi DJ’leri, sarhoş olup 200 metre kalınlığındaki buz yüzeyde kaymak için bir ses sistemiyle birlikte İzlanda’nın en büyük buzuluna doğru yola çıkıyor.

Secret Solstice 2016 festivali yapıldığı yer düşünüldüğünde bir çeşit aktivizm gibi, ancak festivali düzenleyenlerin amacını şimdiden kestirmek oldukça zor.

İzlanda festival 2

İzlanda’nın dağlık bölgelerinde, iç kısımlarda bir sıradağ ile çevrelenmiş olan buzul 10 bin yıllık bir buz formu. Rave parti severler vodka aroması, lazer çubuklar ve neon LED lambaları eşliğinde tünel boyunca buzulun derinliklerine doğru ilerlerken kendilerini zaman tünelindeymiş gibi hissedecek. Çekirdeğe en yakın buz, en eski olanı. Ancak birçok katılımcı, dünyanın derinliklerine giden bu buzulun ruhunu hissedip Indie rock grubu Of Monsters and Men’in şarkılarını dinlemekten fazlasını amaçlıyor. Patronlar, pürüzsüz buz duvarlara yüklenildiğinin idrak ettikçe artan su damlaları bu buzulun çok yakında koca bir göle dönüşeceğini hatırlatıyor. 

İzlanda Festival 3

İzlanda, iklim değişikliği yüzünden tehdit altında

Kayıtlara göre 1980’lerden bu yana İzlanda’nın sıcaklığı artmaya devam ediyor. Langjökull buz mağarasının en fazla 10-15 yıllık ömrü kalmış durumda. Küçük volkanik ada, hızla eriyen Grönland Buz Tabakası’nın ağzında bulunuyor. Son yirmi yılda, geçtiğimiz 10 bin yıldan daha fazla arktik buz kütlesi kaybedildi. Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’ne göre son 200 yılda Sanayi ve İkinci Sanayi devrimleri nedeniyle atmosferdeki karbondioksit miktarı yüzde 40 oranında artarken metan gazı 3 katına çıktı.

Leeds Üniversitesi’nden Yeryüzü Gözlem Profesörü Andrew Shepherd, DW ile yaptığı bir röportajda “Antartika ve Grönland’da buzullar, 20 yıl öncesine göre 3 kat daha hızlı eriyerek deniz suyuna karışıyor” dedi.

Parçalanan bir Arktik buz tabakası şu şekilde görünüyor:

Biletler sadece 269 dolar ve WOW Air, yakın zamanda Kuzey Amerika’dan İzlanda’ya 99 dolara uçak bileti satışına başladı. Yerin 12 metre altındaki buzdan bir tünelden geçerek Snæfellsjökull volkanının karla kaplı zirvesinde, güneşin doğuşunu izlemenin vereceği ömür boyu sürecek bu sarhoşluk hissi için fiyat makul görünüyor. Fiziksel temas ve ter nedeniyle oluşan vücut ısısının buzulların erime hızını artırmayacağını umalım.

Rave: Lazer ışık şovları ve yapay duman eşliğinde DJ‘lerin elektronik müzik çaldığı dans partileridir. 1980’li yıllardaki popüler müziğe, gece kulüplerine ve ticari amaç güden radyolara başkaldırı olarak başlamıştır.

Kaynak: The Plaid Zebra