Ana SayfaEkolojiEnerjiBilim insanları bakteri sporları ve su buharından enerji ürettiler

Bilim insanları bakteri sporları ve su buharından enerji ürettiler

-

Limitli fosil enerji kaynakları, bilim insanlarını gelecek için daha temiz alternatif kaynaklarına yönlendiriyor. İster güneş ve rüzgâr teknolojileri gibi geniş ölçekli ister piezoelektrik üreteci gibi limitli uygulamalara uygun enerji kaynakları olsun, temiz enerji geleceği için alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç duyuluyor.

New York’taki Columbia Üniversitesi araştırmacıları küçük ölçekli, ancak oldukça güvenilir bir enerji kaynağı üzerinde çalışıyorlar; su buharı. Suyun buharlaşması ve su buharına dönüşmesi, güneş enerjisinin bir başka hali ve küçük cihazları çalıştırmak için kullanılabiliniyor.

Ekip, doğası gereği suyu çekmede çok iyi olan bakteri sporlarını kullanıyor. Suyu çektiklerinde şişen, suyu bıraktıkları zaman da küçülen sporlar bu hareketi bir sorun yaşamadan tekrarlayabiliyorlar. Bu hareket, ekip tarafından küçük bir kas gibi kullanılıyor ve küçük makinelerin çalıştırılmasında kullanılıyor. Bu sporların milyarlarcası plastik bant benzeri bir yüzeye yapıştırıldı ve ardından birkaç bant bir araya getirildi. Böylece bir araya getirilen şeritlerde kas hareketi yapan bakterilerin oluşturacağı güç arttırıldı. Sonuçlarda bakteriler suyu çektip şişmeleri ve suyu bırakıp küçülmeleri arasındaki fark ölçülebildi. Ardından bu hareketi kullanarak çalışan küçük makineler yapıldı.

Enerji kaynağı olarak bakteri sporları ve suyun buharlaşması 1

Yapılan makinelerden birinde; bir dizi kapak mevcut ve yapay kaslar ıslanıp genişlediğinde açılıyorlar, ardından su buharlaşınca kapanıyorlar. Buhar değirmeni adındaki diğer makine, bir yanı nemli havaya maruz kalan ve sporların hareketini besleyerek dönen bir cihaz. Bu makine sisteme ilave edilen oyuncak arabadaki tekerleği döndürmede kullanılıyor. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz bu mekanizmanın farklı alanlarda kullanılabileceği ifade ediliyor.

Enerji kaynağı olarak bakteri sporları ve suyun buharlaşması 2

Ayrıca bu sistemin ulaşım sistemi ya da yüksek enerji isteyen sistemleri hedef almadığı, ancak şebekeden uzakta küçük enerji isteyen cihazlarda mesela iletişim cihazlarında işe yarayabileceği de belirtiliyor.

Bu fikir henüz ilk aşamalarında ve güneş hücrelerinin verimliliği ile kıyaslanamaz, ancak çok düşük maliyetli olması sebebiyle fikrin geliştirilmesiyle oldukça kıymetli bir enerji kaynağı olabilir. Su rezervuarları gibi, sulu alanlarda su buharlaşmasından güç sağlanmasının iki avantajı olabilir; enerji elde edilir, yanı sıra ortamdaki buharlaşma hızı düşer.

Türkiyeli bilim insanlarının da imzasını attığı bu çalışmanın bir sonraki hedefi; “sporların genetik olarak değiştirilmesi, böylece bakteriye dönüşmelerinin engellenmesi ve bu sayede makinaların daha uzun süreli çalışmasının sağlanması” olarak belirtiliyor.

Su buharından yenilenebilir enerji

Kaynak: Tree Hugger, Nature

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol