Ana SayfaGüncelAlıntıİzlanda zirvede, Türkiye dipte: 163 ülkeli Barış Endeksi’nde 146’ıncı sıradayız

İzlanda zirvede, Türkiye dipte: 163 ülkeli Barış Endeksi’nde 146’ıncı sıradayız

-

Küresel Barış Endeksi’ne göre “terör tehdidi ve siyasi huzursuzluklar“a rağmen daha barışçıl hale gelen dünyanın en barışçıl ülkesi İzlanda. 163 ülkeli endekste Türkiye ise 146’ncı sırada.

DW’nin haberine göre, Sydney merkezli Ekonomi ve Barış Enstitüsü, ülkelerin iç barışını ölçen 2017 Küresel Barış Endeksi’ni açıkladı.

10 yıldır liste başı İzlanda yine dünyanın en barışçıl ülkesi olarak ölçülürken, İzlanda’yı Yeni Zelanda, Portekiz, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Kanada ve İsviçre izledi.

Listede ilk 10 sıranın sekizi Avrupa ülkesi. Birçok ülkede ‘popülist partilerin seçim zaferi ve artan terör tehdidi’nedeniyle durumun geçen yıla göre kötüleştiği kaydedildi.

ABD 11 puan düştü

Dünyanın bir önceki yıla göre daha barışçıl hale geldiği kaydedilen endekste, 93 ülkede güvenlik durumunun daha iyi hale geldiği, 68 ülkede ise durumun kötüleştiği kaydedildi.

ABD, 11 puan düşüşle 114’üncü sıraya gerilerken,  Kuzey Amerika kıtası, Avrupa’nın arkasından en barışçıl ikinci bölge olarak listede yer aldı.

‘Belirgin aykırılık’

Türkiye geçen seneye göre bir sıra gerileyerek 146’ncı oldu.

Enstitünün raporunda Türkiye’nin Avrupa içerisinde ‘belirgin bir aykırılık’ oluşturduğu belirtildi. Raporda, Türkiye’deki siyasi durumun son yıllarda kötüleştiği ve darbe girişimiyle zirveye ulaştığı belirtildi.

Türkiye ayrıca, Danimarka, İsveç ve Fransa’yla beraber, 2015’ten bu yana terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin en çok olduğu ülkeler arasında gösterildi.

“Dünyada çok daha fazla ülkenin tarihsel olarak yüksek düzeyde terörizmle baş etmek zorunda kaldığı” kaydedilirken, terör nedeniyle rekor sayıda ölümlerin yaşandığı ülkelerin sayısının 2015 yılında 23’e yükseldiği aktarıldı.

Suriye beşinci kez son sırada

‘Serbest bilgi akışında’ kötüleşme olduğunu ortaya koyan rapor, bu açıdan en büyük gerilemenin Yunanistan, Türkiye ve Macaristan’da yaşandığını yazdı.

Suriye arka arkaya beşinci kez endeksin son sırasında yer aldı.

Afganistan, Irak, Güney Sudan ve Yemen’in durumu da Suriye’den çok az daha iyi olarak değerlendirildi.

Alıntı: Diken

SON YAZILAR

Düzce Üniversitesi’nde soruşturma mobbing uygulayana değil, şikayet edene açıldı

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde akademik ve idari personele mobbing uygulayan dekan vekili Ayfer Gedikli, üniversite yönetimine çok sayıda delille şikayet edilmesine rağmen...

Görünmezliğin ötesinde: Büyük doğu Japonya afeti ve Kuzeydoğu Japonya’da LGBT’ler

11 Mart 2011'deki Büyük Doğu Japonya Afeti, birçok insanın ölümüne neden oldu. Çok sayıda mülke zarara verdi ve bir o kadar da topluluğu yerinden etti....

“çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler” sergisi yeniden kapılarını açıyor

17 Mayıs Derneği'nin İklim Çalışmaları programı kapsamında, 12 Ocak 2023 Perşembe günü saat 19:00’da "çocuklar, karacalar, çiçekler, ateşler" isimli sergisi yeniden kapılarını açıyor! 28-29 Ekim 2022 tarihlerinde, çeşitli...

Kadın Hakemler ve Ayrımcılık Üzerine

Kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da birçok ayrımcılığa uğruyor. Bazı mesleklerin kadınlar tarafından yapılamayacağı inancından, eşit ücret alamamaya kadar birçok ayrımcılık, günümüzde...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol