Geçtiğimiz yıl ilki “Deprem” temalı olarak düzenlenen “İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali”nin ikincisi bu yıl düzenlenecek.

2-4 Ekim 2019 tarihleri arasında İzmit’te gerçekleştirilecek olan festival, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği ve İzmit Belediyesi ortaklığıyla gerçekleşecek. Festivalin ikinci yılındaki teması ise “Sanat ve Sanayi” olarak belirlendi.

Festivalde yarışmak için başvurular, Nisan ayının ilk haftasında başlayıp Ağustos’ta sona erdi. Festivale 5 kıtadan ve 29 farklı ülkeden yapım maliyetleri 25.000.000TL değerinde toplam 546 film başvurusu yapıldı. 2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali(IISFF)’ne başvurular, 800.000 film, 10.000’den fazla yönetmenin kayıtlı olduğu dünyanın en popüler festival portalı olan “Film Free Way” üzerinden kabul edildi.

Festival tarihlerinde film gösterimleri, paneller ve ödül töreni de gerçekleştirilecekç.

Festivalin ön jürisinde ve ana jürisinde 5’i yabancı, tamamı film sektöründe tanınan ve ödül kazanmış yönetmen, yapımcı, akademisyen ünvanlı olmak üzere toplam 15 jüri üyesi bulunmaktadır.

2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali(IISFF) ile ilgili bütün detaylara festivalin web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Festival kapsamında gerçekleştirilecek paneller ise şu şekilde belirlendi:

2 Ekim 2019, Çarşamba Konu: Sanayi Ve Sanat – Konuşmacı: Roger Worrod / Yönetmen, Yazar

2 Ekim 2019, Çarşamba Konu: Belgesel Filmde Gerçeklik – Konuşmacı: Çağatay Çelikbaş / Yönetmen    

3 Ekim 2019, Perşembe Konu: Kısa Film Ve Senaryo – Konuşmacı : Korhan Günay / Yönetmen