Okuma süresi: < 1 dakika

İztuzu Kumsalını Koruma Platformu öncülüğünde başlayan İztuzu direnişi 7’nci gününde.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Sahili’nin işletme hakkını alan Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketi’nin (DALÇEV) alana girmemesi için çevre halkının ve çevreci toplulukların alanda tuttukları nöbet 7’nci gününe ulaştı.

Şirket yetkililerinin 28 Aralık gecesi üç adet otomobille alana gelmesi üzerine İKUP (İztuzu Kumsalını Koruma Platformu) öncülüğünde başlayan nöbette her geçen gün artan katılımcı sayısı 1000’e ulaştı.

Çevre halkı karşı çıktıkları noktanın “hukuksuz ihale” olduğunu ve bu kumsalın özen gösterilmesi gereken bir alan olduğunu ancak yeterli özenin ihaleyi doğru olmayan hukuk yolları ile alan bir şirket tarafından gösterilmeyeceği görüşünde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, İztuzu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının iptal edildiğini ve alanın DALÇEV tarafından teslim alındığını belirtti.

İngiliz The Times’ın 1 numaralı açık alan ilan ettiği İztuzu Sahili geçtiğimiz yaz aylarına kadar Dalyan Belediyesi tarafından işletiliyordu. Ancak yeni Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle işler değişti. Yasaya göre; nüfusu 500 binin üzerinde olan her il Büyükşehir statüsüne girerken, belde belediyeler de ortadan kalktı. Bunun sonucu olarak belde belediyelerin işlettiği tesislerin işletme hakları da valiliklere devredildi. Yasadan en çok etkilenen Muğla olurken, İztuzu Plajı’nın devir hakkı ile ilgili hem Ortaca Belediyesi’nde hem de DALÇEVde bulunması da ortada bir yanlışlık olduğunun net göstergesi. Ortaca Belediyesi ihale yapılacağının kendilerine haber verilmediğini söyleyerek ortadaki hukuksuzluğu vurgularken; DALÇEV yetkilileri de ellerinde mahkeme kararı olduğunu söylüyorlar.

Rant kapısının aralanmasına öfkelenen halk ise; alanın kiralanmaması gerektiğini, belediye tarafından maddi kaygı güdülmeden işletilmesini istediklerini söylüyor. Ayrıca caretta carettaların yumurtlama alanı olan sahilin, DALÇEV tarafından hassasiyetle korunamayacağı çevrecilerin en büyük tedirginliklerinden biri.