Ana SayfaEkolojiİklim & Suİztuzu direnişi 7'nci gününde

İztuzu direnişi 7’nci gününde

-

İztuzu Kumsalını Koruma Platformu öncülüğünde başlayan İztuzu direnişi 7’nci gününde.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki İztuzu Sahili’nin işletme hakkını alan Dalyan Çevre Turizm Ticaret Limited Şirketi’nin (DALÇEV) alana girmemesi için çevre halkının ve çevreci toplulukların alanda tuttukları nöbet 7’nci gününe ulaştı.

Şirket yetkililerinin 28 Aralık gecesi üç adet otomobille alana gelmesi üzerine İKUP (İztuzu Kumsalını Koruma Platformu) öncülüğünde başlayan nöbette her geçen gün artan katılımcı sayısı 1000’e ulaştı.

Çevre halkı karşı çıktıkları noktanın “hukuksuz ihale” olduğunu ve bu kumsalın özen gösterilmesi gereken bir alan olduğunu ancak yeterli özenin ihaleyi doğru olmayan hukuk yolları ile alan bir şirket tarafından gösterilmeyeceği görüşünde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, İztuzu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının iptal edildiğini ve alanın DALÇEV tarafından teslim alındığını belirtti.

İngiliz The Times’ın 1 numaralı açık alan ilan ettiği İztuzu Sahili geçtiğimiz yaz aylarına kadar Dalyan Belediyesi tarafından işletiliyordu. Ancak yeni Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle işler değişti. Yasaya göre; nüfusu 500 binin üzerinde olan her il Büyükşehir statüsüne girerken, belde belediyeler de ortadan kalktı. Bunun sonucu olarak belde belediyelerin işlettiği tesislerin işletme hakları da valiliklere devredildi. Yasadan en çok etkilenen Muğla olurken, İztuzu Plajı’nın devir hakkı ile ilgili hem Ortaca Belediyesi’nde hem de DALÇEVde bulunması da ortada bir yanlışlık olduğunun net göstergesi. Ortaca Belediyesi ihale yapılacağının kendilerine haber verilmediğini söyleyerek ortadaki hukuksuzluğu vurgularken; DALÇEV yetkilileri de ellerinde mahkeme kararı olduğunu söylüyorlar.

Rant kapısının aralanmasına öfkelenen halk ise; alanın kiralanmaması gerektiğini, belediye tarafından maddi kaygı güdülmeden işletilmesini istediklerini söylüyor. Ayrıca caretta carettaların yumurtlama alanı olan sahilin, DALÇEV tarafından hassasiyetle korunamayacağı çevrecilerin en büyük tedirginliklerinden biri.

SON YAZILAR

İZBAN’daki boş koltuk

Ege’nin medeniyetler beşiğinde büyüttüğü bir kenttir İzmir. Çarpık kentleşme yıllarıyla, eş, dost, tanıdık, ahbap, yandaş, kayırıla kayırıla bir tuhaf kentleşmiştir. Büyümüştür büyümesine ama körfez kenarına dizilmiş...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Bir depremin anatomisi: 1755 Lizbon Depremi

1 Kasım 1755 günü saat 9.40'ta, Avrupa’nın en büyük dördüncü kenti Lizbon’un neredeysetüm yerleşim alanlarını kullanılmaz hale getiren, Richter ölçeğine göre 8.5-9 şiddetinde bir deprem...

Şehir Plancıları “yeni yüzyılda planlama yapmaya, kentsel yaşamı dönüştürmeye” çağırıyor

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), şehir plancıları başta olmak üzere tüm yurttaşları, 8 Kasım 2023 tarihinde Ankara'da, yeni yüzyılda planlama teması ile gerçekleştirilecek Dünya Şehircilik Günü...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol