Okuma süresi: 2 dakika
Bir araştırma yapsak ve sorsak: 100 yaşına kadar sağlıklı yaşamak ister misiniz? İstisnai cevapları çıkarırsak çoğunluğun bunu isteyeceğini kabul edebiliriz. Fakat uzun yaşamın sırrı gerçekten ne? Bazıları haplar sayesinde insanların daha uzun yaşayacağına inanıyorlar. Ama durum belkide beyinde ve onun hissettirdiklerinde bitiyor. Hector Garcia ve Francesc Miralles araştırmaları sayesinde Ikigai adlı kitabı kaleme alıyorlar. Kitap, Japonların uzun ve mutlu yaşama sırrını anlatıyor.
Japonlara göre her insanın bir ikigai’si vardır. Yani sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır. Ve her insan ikigai’sini keşfederek hayatına anlam katabilir. İkigai, sadece sabah kalkıp, işe gidip, para kazanmak değil. İkigai; kişinin kendini ifade edebilme gücü, hayattan zevk alma bilinci bir nevi. Yani her çalışan belki yaptığı işi sevmiyor ya da sadece para kazanmak için yapıyor. Bu tam olarak ikigai’mizi bulduğumuz anlamına gelmiyor maalesef. Evet, yataktan kalkma sebebimiz belki işe gitmek ama bu işi yaparken zevk almıyorsak, ikigai’mizi başka bir şekilde aramalıyız. Bu belki sevdiğimiz bir müzik aletini çalmak, belki sevdiğimiz biri için bir şiir veya şarkı yazmak. Burayı çok çeşitli düşünebiliriz. Sonuçta yaptığınız işin ne olduğu değil, o işi yaparken ne kadar zevk alarak, mutlu olarak yaptığınız. Mesela Japon kültüründe emekliye ayrılmak diye bir terim yok. Japonya’da bir kişi 80 yaşında daha önce hiç yapmadığı bir mesleği öğrenip, onda başarılı olabiliyor. Bu muhteşem bir şey. Düşünsenize hayatınızın 20 yılını banka müdürü, diğer 20 yılını ressam belki çok profesyonel olmasanız da sonraki  20 yılını ise marangoz olarak geçirdiğinizi. Gerçekten düşüncesi bile enerji veriyor.
Japonya’daki Okinawa adası (burası için neredeyse sonsuz gençlik adası denilebilir) en uzun ömürlü insanların yaşadığı bir ada. Kitabın yazarları da bizzat bu adaya gidip, oradaki asırlık insanlarla yaptıkları röportajları okuyucuya sunuyorlar. Bu sayede gizemli ikigai’yi keşfediyorlar.
Peki, ikigai’nizi bilmiyorsanız nasıl bulacaksınız? Kitap bu konuda yardımcı olacak sorular sorup, düşünmenizi sağlıyor. İşte o sorulardan bazıları;
  • Neye karşı yeteceğim var?
  • Gerçekte ne yapmak istiyorum?
  • Kendimi daha iyi nasıl ifade edebilirim?
Ama hepsinden önce Gülümsemeyi, midenizi tıka basa doldurmamayı, teşekkür ve şükür etmeyi unutmayın. Geçmişten pişmanlık duymayı ve gelecekten korkmayı bırakın, sahip olduğunuz tek şey bugün. Tadını çıkarın. Hatırlamaya değer kılın diyen ikigai’nin kurallarına kulak verin.