Ana SayfaKültür & SanatEdebiyatJosé Saramago'nun son romanı yayınlandı

José Saramago’nun son romanı yayınlandı

-

Kimimizin “Kabil” ile kimimizin “Körlük” ile tanıdığı Nobel Edebiyat Ödüllü José Saramago’nun yarım kalan son romanı 11 Ocak’ta okuyucuyla buluştu. 

José Saramago’nun ölümüne dek üzerinde çalıştığı “Mızraklar, Mızraklar, Tüfekler, Tüfekler” adlı kitabı ilk kez Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayınlandı. Çevirisini Işık Ergüden‘in üstlendiği romanda, Günter Grass‘ın illüstrasyonları da bulunuyor. Ayrıca kitabın içerisinde romanın yanında, yazarın bu romanı kaleme alırken tuttuğu notlar ve romanla ilgili iki ayrı makale de yer alıyor. Saramago’nun tuttuğu notlar, usta bir yazarın roman yazma sürecinde aklından geçenleri gözler önüne seriyor ve kitaptaki diğer metinlere birlikte okuru romanı tanımlamaya ve sorulan etik soruların peşinden gitmeye çağırıyor.

Cihan Haber Ajansı‘ndaki habere göre, José Saramago’nun bu romanı, silah endüstrisini sorguluyor. Sonu gelmeyen savaşlarla silah fabrikalarını ilişkilendiren roman, “Neden silah sanayisinde hiç grev olmaz?” sorusunu da irdeliyor. Bir silah fabrikasında çalışıp terfi etmekten başka bir amacı olmayan bir adamla, onun idealist karısı arasındaki ilişkiyi baz alan kitapta Saramago’nun sıkça vurguladığı bir ilke görülüyor: “Çöküş koşullarında bir erdem isyanı başlatmak.”

 

Başlık Çizimi: Luna Cerridwen
Kaynak: Cihan Haber Ajansı

SON YAZILAR

Dimitris Sotakis: “Kurgu söylemek istediklerimi söylemek için bir anahtar”

Dimitris Sotakis’ten ilk olarak Büyük Hizmetkar romanını okudum. Yarattığı heyecanla hemen diğer kitaplarına yöneldim. Bu arada arkadaşlarım da kitaplarını okumaya başladı. Yazı dili, anlatımı, romanlarına...

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...
Hande Köse
Hande Köse
Ankara'da yaşayan bir İstanbullu. Hacettepe Üniversitesi'nde Sosyoloji okuyor. İzlediği belgeseller hakkında tartışmaktan keyif alıyor. Ayrıca edebiyatla ilgileniyor ve özellikle Kafka'ya hayranlık duyuyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol