Okuma süresi: < 1 dakika

Kimimizin “Kabil” ile kimimizin “Körlük” ile tanıdığı Nobel Edebiyat Ödüllü José Saramago’nun yarım kalan son romanı 11 Ocak’ta okuyucuyla buluştu. 

José Saramago’nun ölümüne dek üzerinde çalıştığı “Mızraklar, Mızraklar, Tüfekler, Tüfekler” adlı kitabı ilk kez Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayınlandı. Çevirisini Işık Ergüden‘in üstlendiği romanda, Günter Grass‘ın illüstrasyonları da bulunuyor. Ayrıca kitabın içerisinde romanın yanında, yazarın bu romanı kaleme alırken tuttuğu notlar ve romanla ilgili iki ayrı makale de yer alıyor. Saramago’nun tuttuğu notlar, usta bir yazarın roman yazma sürecinde aklından geçenleri gözler önüne seriyor ve kitaptaki diğer metinlere birlikte okuru romanı tanımlamaya ve sorulan etik soruların peşinden gitmeye çağırıyor.

Cihan Haber Ajansı‘ndaki habere göre, José Saramago’nun bu romanı, silah endüstrisini sorguluyor. Sonu gelmeyen savaşlarla silah fabrikalarını ilişkilendiren roman, “Neden silah sanayisinde hiç grev olmaz?” sorusunu da irdeliyor. Bir silah fabrikasında çalışıp terfi etmekten başka bir amacı olmayan bir adamla, onun idealist karısı arasındaki ilişkiyi baz alan kitapta Saramago’nun sıkça vurguladığı bir ilke görülüyor: “Çöküş koşullarında bir erdem isyanı başlatmak.”

 

Başlık Çizimi: Luna Cerridwen
Kaynak: Cihan Haber Ajansı