Okuma süresi: 2 dakika
Altın olan her şey parlamaz,

Her gezgin yitirmemiştir yolunu,

Gücü olan yaşlı kolay kolay solmaz

Derindeki kök alır donu.
Küllerden bir ateş dirilecek,

Bir ışık fırlayacak gölgelerden,

Kırılan kılıç yenilenecek,

Şimdi taçsız olan, kral olacak yeniden.

tolkien124 yıl önce Güney Afrika’da dünyaya gelen J. R. Tolkien, kendisi ve yarattığı evren üzerine yıllardır sayfalarca yazılar ve tezler yazılan, çekilen filmlerle birlikte milyonlarca insana ulaşan ve kendisinden sonra gelen birçok fantastik edebiyat yazarına ilham veren bir yazar, şair ve filologdur.Gerçek hayatta yaşadığı olayları olağanüstü hayalgücü ile birleştirmiş ve eşşiz bir yaratıcılıkla tüm zamanların en önemli ve en detaylı fantastik eserlerinden birini, Orta Dünya evrenini kaleme almıştır. Yaratılış mitlerinden iyi ile kötü arasındaki savaşlara, o dünyaya özgü dillerden o dünyaya özgü ırklara, ortaya koyduğu eser bir başyapıttır.

Birinci Dünya Savaşı’na katılmış, burada karşılaştığı vahşeti eserlerine yansıtmıştır. Yunanca, Latince, Anglo-Sakson, Fince, Almanca ve Macarca dillerini konuşup okuyabilen bir filolog olması, bu evreni yaratırken çeşitli mitolojileri araştırabilmesine ve dolayısıyla bunlardan ilham alarak Orta Dünya’nın temelini atmasına yardım etmekle kalmamış aynı zamanda Cücece, Elfçe ve Kara Lisan gibi kurgusal dilleri yaratmasını da sağlamıştır.

Ölümünden sonra oğlu tarafından notlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan ve ne yazık ki henüz Türkçeye çevrilmemiş olan 12 ciltlik The History of Middle Earth serisi Tolkien’in kurgusal evreni üzerine yazılmış en kapsamlı külliyattır.

grave-tolkien

Modern fantastik edebiyata yepyeni bir yön veren Tolkien, ayrıca ünlü İngiliz destanı Beowulf’u çevirmiş; şiirler, şarkılar, Hamlı Çiftçi Giles, Yaprak Çizen Nigel ve oğlunun köpeği kaybolduğunda o üzülmesin diye kaleme aldığı Roverandom gibi çocuk kitapları da yazmıştır.

2 Eylül 1973’te Oxford’da hayata gözlerini yuman Tolkien, eşi Edith ile aynı mezara gömülmüş ve mezar taşlarına, eşiyle tanışmalarından yola çıkarak Silmarillion’da yazdığı en güzel aşk hikâyesinin (Arwen ile Aragorn’un hikâyesi de bunun bir yansımasıdır) kahramanlarının, Beren ile Luthien’in isimleri yazılmıştır.

Kaynak: İstifhane, The White Tree