Okuma süresi: 2 dakika

Artvin’in Arhavi ilçesinde HES için yapılan kaçak köprüyü protesto eden yurttaşlara ve bir gazeteciye ‘çalışma hürriyetini engelleme’ suçundan dava açıldı.

MNG firması, 2012 yılında Artvin’in Arhavi ilçesinde şehir merkezine yapılmak istenen Kavak HES projesinin inşaatına başlamasının ardından, ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Ermiş İnşaat, Orçi Deresi üzerine 15 metre uzunluğunda kaçak bir köprü yapmaya başladı. Bölge halkı ‘kaçak’ köprü inşaatının durdurulması için Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü’ne başvurdu. Başvuruyu inceleyen DSİ 26. Bölge Müdürlüğü, köprünün kaçak yapıldığını tespit ederek yıkılması için firmaya bir yazı gönderdi. Radikalin haberine göre; 31 Mart 2014 tarihinde firmaya yollanan yazıda, ‘Orçi deresi üzerinde güvenli yatak kesitini daraltmak suretiyle yapılan köprünün olası feyezanda (taşkın) can ve mal kaybına neden olabileceği görülmüştür. İnşaat öncesi bölge müdürlüğümüz görüşü alınmadan yapılan mevcut köprünün kaldırılarak dere yatağının eski haline getirilmesi gerekmektedir’ ifadesi kullanıldı. Yıkım kararını dikkate almayan firma, kaçak köprü yapımına devam edince DSİ bölge müdürlüğü, firmaya bir yazı daha yollayarak bir kez daha kaçak köprünün yıkılmasını istedi.

DSİ’nin uyarılarını dikkate almayan firma, köprünün inşaatına devam edince bölge halkı 11 Temmuz 2014 tarihinde inşaat alanına giderek kaçak köprüyü protesto etmeye başladı. Protesto sırasında firma çalışanları ile protestocular arasında tartışma başlayınca protestocular köprüye giden yolu kapattı. Olay sonrasında firma çalışanları protestocular hakkında suç duyurusunda bulununca Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından dört kişi hakkında, ‘çalışma hürriyetini engelleme‘ suçuyla dava açıldı. Olayın yaşandığı gün konuyu haberleştirmek için bölgeye giden gazeteci Mehmet Remzi Öncel hakkında da dava açıldı. Olay günü darp edilmesine rağmen kendisine dava açılmasına şaşırdığını söyleyen gazeteci Öncel; “Protesto sırasında yanımda fotoğraf makinesi ile kamera vardı. Gazetecilik görevimi yapıyordum. Gazeteci olmama rağmen firma yetkilileri tarafından darp edildim. Firmadan şikayetçi de oldum. Ancak sonra hakkımda dava açılınca şaşırdım. Çünkü ben oraya haber yapmaya giden bir muhabirim. İşi engellenen ve darp edilen ben olmama rağmen hakkımda dava açıldı” dedi.

İlk duruşması 21 Ocak’ta görülen davanın ikinci duruşması ise 2 Nisan 2014 tarihine bırakıldı. Kaçak köprü çalışmasını protesto eden eylemcilere dava açılmamasının yanlış olduğunu belirten Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu ise; ”Yapımı hukuka aykırı olduğu tespit edilen bir köprünün bir türlü kaldırılmaması noktasında müvekkillerim köprü üzerinde bir basın açıklama yaparak yaşanan hukuksuzluğu dile getirmeye çalışmışlar. Bu duyuruyu yapmak isterken de haklarında çalışma hürriyetini engellemekten dava açıldı. Bir kere çalışma hürriyetini engellemenin suç sayılması için çalışmanın yasal olması lazım. Ancak davaya konu olan köprü kaçak olduğuna göre o köprüyü kullanan şirketin çalışması yasal değil. Bu çalışmayı engellemek çalışma hürriyetini engellemek anlamına gelmiyor” şeklinde konuştu.

Başlık Görseli: Evrensel