Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü’nün talepleri doğrultusunda planlanan Kadıköy Rıhtıma cami projesi, İstanbul V Numaralı Koruma Kurulu tarafından onaylandı. İlçenin genel planlamasının da yapıldığı 1/5000 Nazım İmar Planı’nda ibadet yerleri için ayrılan bölgeler içinde Rıhtım yer almamaktadır. Planlarda alanın bir bölümü İSKİ’ye ait arıtma tesisi olarak gözükse de, şu anda amacına aykırı şekilde otopark olarak işletilmektedir. Alan ayrıca park ve dinlenme yeri olarak ayrılmıştır.

34 bin metrekarelik dolgu alana yapılmak istenen ibadet alanı, Kıyı Kanunu’na da aykırıdır. Buraya inşa edilecek herhangi bir yapı, ilçenin ve İstanbul’un siluetini doğrudan etkileyecektir. Ayrıca, Ulu cami yapılması planlanan alana yürüme mesafesinde 4 cami bulunmaktadır.

Halka sormadan, ihtiyaçlar dikkate alınmadan yaptığınız planlara itirazımız var!

Bölge sakinleri olarak Kadıköy rıhtım bölgesinin asıl sorun ve ihtiyaçlarına yönelik projeler talep ediyoruz. Bu bölgenin yeşil alan ve arıtma tesisi olarak korunması gerekmektedir. Sağlıklı yaşam ve doğanın korunması çok daha öncelikli bir ihtiyaçtır.

Yaşam alanlarımızın talan edilmesine, siyasi çıkarlar için yok edilmesine karşı tüm Kadıköylüleri ve yaşam savunucularını yasal, sivil ve meşru haklarımızı kullanmaya çağırıyoruz.

23 Aralık Cumartesi, saat 13:00
Kadıköy Rıhtım, Beşiktaş İskelesi Önü

Kadıköy Kent Dayanışması