Kadıköy’ün Rasimpaşa mahallesine bağlı olan Yeldeğirmeni’nde yol çalışmalarında onlarca ağaç kesildi.

Metropolün arkasında gizlenmiş olan bir köprünün, masallardaki evleri arka planına bırakacak küçük bir yerleşimde meydana gelen büyük hüsranı.

Kadıköy'ün Rasimpaşa mahallesine bağlı olan Yeldeğirmeni'nde yol çalışmalarında onlarca ağaç kesildi.

Kadıköy’ün Rasimpaşa Mahallesine bağlı olan Yeldeğirmeni‘nde şu sıralarda yeşillikler birer birer soluyor. Yeldeğirmeni’nde bulunan tarihi Taş Köprü‘nün etrafında yeşil güzellikler kayboldu. Köprünün altında yol çalışmaları sebebiyle etrafındaki onlarca ağaç kesildi. Eski görüntüsü masalları andıran bu manzara şimdilerde kuru bir topraktan ibaret.

İnsanlar bu tarihi köprüye gelip, doyumsuz manzarayı uzun seyrederdi ve şu sıralar ne yazık ki köprü yalnız geçiş özelliği gösteriyor. Taş Köprü’nün hemen arka tarafında bulunan ve İstanbul’a adeta meydan okuyan müstakil küçük evler kendi dokusunu devam ettiriyor. Bu evlerin dokusunun ne kadar korunacağını bilinmemekle beraber rengârenk oluşu ve ağaçların evlerden daha uzun olduğu bu küçük sokakta insanlar kendi dünyalarını oluşturuyor.

Kadıköy'ün Rasimpaşa mahallesine bağlı olan Yeldeğirmeni'nde yol çalışmalarında onlarca ağaç kesildi.

Evlerin caddeye bakan kısımlarında ise bir tarihi mezarlık bulunuyor. Bu mezarlığın uzun yıllardır bakımı olmadığı aşikâr. Üst üste binmiş mezar taşları, toprağın yarısında gömülü ve otların sarmaladığı bir görünüm, insanları dehşete düşürmeye devam ediyor.

Yazı ve fotoğraflar: Selma Cengiz