Ana SayfaYaşamİnsan HaklarıKadıköy'de inşaat terörüne son verilsin!

Kadıköy’de inşaat terörüne son verilsin!

-

İstanbul’un en önemli rant alanı haline gelen Kadıköy’de, inşaat sektörü bir yıl içinde beş cinayete sebep oldu. Minibüs yolunda Hüseyin Özbudak, Yoğurtçu Parkı’nda Şule İdil Dere, Suadiye’de Ayşe Altın, Moda’da Özge Kandemir, 3 gün önce de Erenköy’de Mehmet Demirkaya yaşamını yitirdi.

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yaşanan bu inşaat terörüne ve hafriyat kamyonlarının neden olduğu ölümlere dur demek için Özge Kandemir’in kamyon altında kaldığı yer olan Moda’da Kadıköy Kent Dayanışması, dün basın açıklaması düzenledi.

kadikoy-kent-dayanismasi-2“Cinayetlerin asıl sorumlusu AKP hükümeti”

6306 no’lu afet yasasının Kadıköy’ün şantiye haline gelmesinde başlıca sebep olduğunu ileri süren Kent Dayanışması, deprem riski bahanesiyle çıkan kanunun amacının inşaat sektörü üzerinden ülke ekonomisinin gününü kurtarmak olduğunu ifade etti.

Yapılan basın açıklamasında cinayetlerin asıl sorumlularının kentsel dönüşüm yasasının rant yasasına dönüşmesine göz yuman AKP hükümeti ile kent içindeki inşaatlara hizmet veren araçların trafik düzenlemesini sağlayamayan İBB, İstanbul Valiliği ve yerel düzenlemeleri hayata geçiremeyen Kadıköy Belediyesi olduğunu belirten Kadıköy Kent Dayanışması, taleplerini şu şekilde sıraladı:

 • Hafriyat kamyonlarının, iş makinelerinin, vinçlerin ve nakliye kamyonlarının mahallelere giriş çıkış saatleri kısıtlanmalı; hafta içi belirli saatlerde belirli güzergahlara girecek şekilde düzenleme yapılmalı.
 • Hafriyat kamyonları, inşaat malzemesi taşıyan kamyonlar, beton mikserleri tonajları sınırlanmalı. Bu araçların hız limiti düşürülmeli, periyodik kontrollerinin yapılması denetlenmeli.
 • kadikoy-kent-dayanismasi-3Meclis hafriyat kamyonları ile ilgili yasa çıkarmalı. Hafriyat kamyonu ehliyeti sınavları zorlaştırılmalı; ciddi bir kazaya sebep olmuş kişiye ehliyet verilmemeli, yaptığı kaza sonrası ehliyetine el konulmalıdır. Sadece bu cinayetlere sebep olan şoförlere değil, inşaat şirketi ve hafriyat şirketi yöneticilerine de caydırıcı cezalar verilmeli.
 • İnşaat ruhsatlandırmalarında sınırlamaya gidilmeli (sokak bazında sayı kısıtlaması).
 • Yıkım çalışması yapılan bölgeler yaya ve araç trafiğine kapatılmalı.
 • İnşaatlarda meydana gelen iş cinayetlerini önlemek için iş güvenliği denetlemesi yapılmalı.
 • İlçe belediye zabıtalarının trafik denetlemesi yapmasını sağlamak için İBB ve Valilik zorlanmalı.
 • Ruhsatlandırılan inşaatların çalışma saatlerinin düzenlenmesi konusunda ilgili kurumlar işbirliğine girmeli, denetim ve kontroller aksatılmadan yapılmalı.
 • İnşaatlardan kaynaklanan çevre problemlerinin çözümü için acilen önlemler alınmalı, Kadıköylünün şikayetleri dikkate alınmalı.
 • Kentsel dönüşüm yasasındaki aksaklıklar giderilmeli.
 • Kadıköy Belediyesi kentte yaşayan insanların sağlıklı ve güvenli yaşayabilmesi için yetkisi olan konularda gereğini yapmalı, yetkisi olmayan konularda da Kadıköy halkıyla birlikte davranarak ilgili kurumları zorlamalı, gerekli her türü önlemi acilen almalı.

Bir canımızı daha kaybetmeye tahammülümüz kalmadı diyen savunucular trafik cinayetinde yaşamını yitiren vatandaşların dava süreçlerinin takipçisi olacağını belirterek tüm insanları mücadelelerine destek vermeye çağırdı.

SON YAZILAR

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

İşçiden işçiye uzanan bir dayanışma köprüsü: İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı | İşçi Mahallesi

İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı gönüllüleri ile işçi hakları mücadelesini, vakıf gönüllülerinin çalışmalarını, kazanımlarını ve dayanışmayı konuştuk. İşçi mahallesi ismi ile vakfın yayın organı olma...
Duygu Aksoy
Duygu Aksoy
İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü'nden mezun.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol