Ana SayfaYeşilEko MimariKuzey kültürünün yaşatıldığı ekoköy: Cae Mabon

Kuzey kültürünün yaşatıldığı ekoköy: Cae Mabon

-

Galler’in Fachwen adında küçük bir kasabasında yol kenarında bu tabelayı gördüğünüzü düşünün. Tabela gösterdiği patika yolun Cae Mabon diye bir yere çıktığından bahsediyor. Can alıcı güzellikte bir gölün yakınlarındaki meşe ormanının içerisindeki bu yer hikâye odaları, Kelt gelenekleri ve ormanın bütünleyici etkisiyle birlikte sizi 11’nci yüzyılın İngiltere’sindeki hikâyelere götürecek!

Kelt geleneklerinden bahsetmişken bu yer adını Galce’den alıyor. “Cae” kelimesi Galce’de çayır anlamına geliyor. Mabon ise kadim Kelt mitlerinden biri olan Mabinogion‘dan bir karakterin adı, anlamı ise kutsal gençlik demek. Cae Mabon, Kutsal Gençliğin Çayırı anlamına geliyor.

Bu ev hikâyeci, şarkı sözü yazarı ve yazar Eric Madern tarafından yirmi yılı aşkın bir sürede inşa ettiği Cae Mabon’un tam merkezine hikâye odası olması amacıyla yapılmış.

Eric, dünyanın farklı yerlerinden gelen gönüllüler ve sürdürülebilir yaşam tutkunlarının yardımlarıyla bu çayıra eşi benzeri olmayan yeryüzü evleri inşa etmiş.

Kelt kültürüyle uyumlu olması için de çayırın birçok yerinde özellikle de hikâye evini ağaç oymalarıyla süslenmiş. Oymalarda gözüken örgü biçimli desenler ise sonsuzluğu betimleyen geleneksel Kelt örgü motifi.

Çayırda hikâye evini, iki sedir kulübe, kızılçamdan yapılma küçük bir köşk, bir geleneksel Viking evi, kerpiç bir kulübe ve bir Hobbit evi çevreliyor.

Cae Mabon

Cae Mabon

Cae Mabon

Cae Mabon

Kaynak: Cae Mabon, Natural Homes

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ekoköyler bir “düş” mü: Düşler Akademisi Kaş

Ekoköy: kendi kendine yeten, tatmin edici bir yaşam tarzı sürdürmeyi isteyen, birbiriyle, tüm canlılarla ve yerküreyle uyum halinde yaşamaya çalışan, kentli veya kırsal toplum insanlarından...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol