Galler’in Fachwen adında küçük bir kasabasında yol kenarında bu tabelayı gördüğünüzü düşünün. Tabela gösterdiği patika yolun Cae Mabon diye bir yere çıktığından bahsediyor. Can alıcı güzellikte bir gölün yakınlarındaki meşe ormanının içerisindeki bu yer hikâye odaları, Kelt gelenekleri ve ormanın bütünleyici etkisiyle birlikte sizi 11’nci yüzyılın İngiltere’sindeki hikâyelere götürecek!

Kelt geleneklerinden bahsetmişken bu yer adını Galce’den alıyor. “Cae” kelimesi Galce’de çayır anlamına geliyor. Mabon ise kadim Kelt mitlerinden biri olan Mabinogion‘dan bir karakterin adı, anlamı ise kutsal gençlik demek. Cae Mabon, Kutsal Gençliğin Çayırı anlamına geliyor.

Bu ev hikâyeci, şarkı sözü yazarı ve yazar Eric Madern tarafından yirmi yılı aşkın bir sürede inşa ettiği Cae Mabon’un tam merkezine hikâye odası olması amacıyla yapılmış.

Eric, dünyanın farklı yerlerinden gelen gönüllüler ve sürdürülebilir yaşam tutkunlarının yardımlarıyla bu çayıra eşi benzeri olmayan yeryüzü evleri inşa etmiş.

Kelt kültürüyle uyumlu olması için de çayırın birçok yerinde özellikle de hikâye evini ağaç oymalarıyla süslenmiş. Oymalarda gözüken örgü biçimli desenler ise sonsuzluğu betimleyen geleneksel Kelt örgü motifi.

Çayırda hikâye evini, iki sedir kulübe, kızılçamdan yapılma küçük bir köşk, bir geleneksel Viking evi, kerpiç bir kulübe ve bir Hobbit evi çevreliyor.

Cae Mabon

Cae Mabon

Cae Mabon

Cae Mabon

Kaynak: Cae Mabon, Natural Homes