Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıLahey'de Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi kuruluyor

Lahey’de Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi kuruluyor

-

Hollanda’nın üçüncü büyük kenti; Uluslararası Adalet Divanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi, savaş suçları ve katliamları soruşturan mahkemelere ev sahipliği yapan Lahey’de şimdi de Hayvan Hakları Mahkemesi kuruluyor!

Yaban Hayatı Adalet Komisyonu’nun türleri tehlikede hayvanları avlayan ve kaçakçılığını yapan grupların peşine düşme görevi bu hafta başlayacak. Yaban hayvanı kaçakçılığı; uyuşturucu madde, sahte para ve insan kaçakçılığını takip eden dördüncü büyük suç dalı. Komisyon, yılda 17 milyar dolar gelir elde eden bu suç şebekelerini ortaya çıkaracak bir uluslararası mekanizma oluşturma amacını taşıyor.

(Görsel: PDN Online)
(Görsel: PDN Online)

Komisyonun kurucu üyelerinden Andrea Costra, “Bunlar, uluslar ötesi suç örgütleri. Silah veya uyuşturucu kaçakçıları gibi faaliyet gösteriyorlar. Ticareti küresel düzeye yayabilecek imkanlara ve ilişkilere sahipler. Bu işi nasıl yapacaklarını, kime rüşvet vereceklerini biliyorlar. Yerel politikacılar ve tacirlerle iyi ilişkiler içindeler” dedi. Ayrıca uzmanlar, yaban hayvanı avı ve kaçakçılığının kara para aklama, yolsuzluk ve terör eylemleri gibi diğer belli başlı suçlar ile ilişkili yürütüldüğünü söylüyor. 

Afrika gergedanı 10 yıl içinde tükenebilir!

Hayvanların avlanması ve kaçak yollarla piyasaya sürülmesi türlerin neslini tehlikeye sokuyor. Gergedan, ton balığı, fil dişi ticaretleri ve Güneydoğu Asya ile Çin’den gelen talebin artması ise işleri iyice çıkmaza sokuyor. 

Nesli tehlike altındaki türlerden biri ise Afrika gergedanı. 2007’de 13 tane gergedan avlanmışken, geçtiğimiz yıl bu sayı neredeyse 100 kat artarak 1215’e yükseldi. Yaban Hayatı Adalet Komisyonu’nun raporuna göre; bir şeyler yapılmazsa yabani gergedanlar önümüzdeki 10 yıl içinde tükenecek

Gergedanların yoğunlukla avlanmasının sebebi ise Asya’da geleneksel ilaçlarda sıkça kullanılan keratin. Gergedan boynuzunda bulunan keratinin yanı sıra, boynuzların kendisi de statü ve varlık simgesi gibi görülüyor. Gergedan boynuzunun iki kilosu 150 bin dolara alıcı bulabiliyor.

(Fotoğraf: Brent Stirton)
(Fotoğraf: Brent Stirton)

Komisyon kaçakçılar ve avcılar ile mücadelede silahlı yerel güçlere değil yeni yollara başvuracak. GPS (küresel konumlama sistemi) ile sevkıyatlar izlenecek ve ele geçirilenlerin DNA’sından nereden geldikleri araştırılacak.

Ancak komisyonun Lahey’deki diğer mahkemeler gibi geniş yetkileri ne yazık ki yok. Gözaltına alma, mahkeme oturumu yapma gibi yetkileri olmadığı gibi halka açık oturum yaparak bağlayıcı olmayan tavsiyelerde bulunabilecek. Ancak yine de umut var! Komisyon yetkilileri; izleyecekleri stratejinin şok etkisi yaratan verileri açığa çıkaracaklarını, hükûmetleri hesap vermeye ve önlem almaya zorlayacaklarını vurguluyorlar.

Kaynak: BBC

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol