Okuma süresi: 2 dakika

Veracruz Eyaleti’nin küçük şehri Catemaco, Meksika “büyücülerinin” uğrak yeri. Harika bir manzaraya sahip bu pastoral şehir, yağmur ormanının içinde brujoları (büyücüleri) ve cadıları barındıran Catemaco Gölü’nün hemen yanında bulunuyor.

Mumlarla donatılan altı köşeli yıldızlarla, Katolik ayinlerini (toplu dualar), eski Hispanik inançları ve ritüelleri ile büyü, şehrin 200 yıllık geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Bu meşhur gelenek, sağlık, aşk ve ruhani koruma gibi konularda insanlara yardım ediyor. 1970’te büyüyle uğraşanları ve yardıma ihtiyacı olanları bünyesinde barındıran Uluslararası Cadı Meclisi (International Congress of Witches) de kuruldu.

Modern büyücülerin yuvası Catemaco

Catemaco büyücülerinin çoğuşeytanla karşılaşmak” için karanlık sanatlarla uğraşıyor. Kara büyünün yapılması için içlerinden birinin karanlık tepedeki mağaraya gidip şeytanın iznini alması gerekiyor.

Şimdilerde, her mart ayının ilk cuma günü Catemaco’da yapılan toplantı, yaklaşık 200 şamanı ağırlamakta.

Modern büyücülerin yuvası Catemaco 3

Şifacılar, tedavi edilemeyen hastalıklara “deva oluyor”, bitkilerden oluşan iksirler yapıyor, auranızı yorumluyor, lanetli olup olmadığınıza karar veriyor ve geleceğinizi “görebiliyor.”

Toplantı, üç gün süren bir festivale dönüşüyor ve yaklaşık 5 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaparak 3 milyon peso değerinde bir gelir sağlıyor.

Modern büyücülerin yuvası Catemaco 4

Modern büyücülerin yuvası Catemaco 5

Turistler, dünyanın herhangi bir yerinde yaklaşık 10 dolar tutan “ruhani iyileştirme” seanslarına 600 dolar ödeyerek üzerilerindeki lanetin ve uğursuzluğun ortadan kalkacağını umut ediyor.

Cadılar ve büyü, akıllıca bir para tuzağı olarak görülse de Alejandro Gallegos Garcia gibi büyücülüğü “kanında taşıdığı” düşünülen şamanlar da var.

Modern büyücülerin yuvası Catemaco 6“Bu antik çağlara kadar uzanan bir şey, İspanyollardan önce de burada cadılar yaşıyordu. Burası her şeyin bir araya geldiği yer, Tanrı’nın bile” diyor Garcia.

Festival hakkında araştırma yapmaya giden gazeteci José Gil Olmos ise “Kara ve beyaz büyünün yapıldığı ilk gece oldukça özel. Catemaco çok güzel bir yer ve kesinlikle ziyaret ettiğinize değiyor” diyor.

Meksika’nın büyüyle köklü bir geçmişi var. Komşu şehirlerin her biri kendi ritüellerini gerçekleştiriyor ve kilise tarafından bir engel söz konusu değil.

Kaynak: The Plaid Zebra