Okuma süresi: 2 dakika

Berfin Kadın Danışma Merkezi, artarak devam eden şiddet, tecavüz ve cinsel saldırılara ilişkin açıklama yaptı. 

Kadınların erkek egemen militarist zihniyetin, kadın bedeni, kimliği ve onuru üzerindeki her türlü denetimine, iktidarına ve saldırısına karşı direneceğinin vurgulandığı toplantıya, Siirt Belediyesi Eşbaşkan yardımcılarından Elif Akgül Ateş, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Pervim Yürek, meclis üyeleri ve belediyenin kadın çalışanları katıldı. berfin 1

Siirt Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Berfin Kadın Danışma Merkezi toplantısında konuşan merkez çalışanı Psikolog Şaziye Sevilgen, Türkiye’de kadınların her gün bir şiddet ve ölüm haberiyle uyandıklarını belirterek, “Şiddet tarihsel yazgımız haline getiriliyor. Ev içinde, sokakta, okulda, şehir meydanlarında erkek şiddeti kol geziyor” şeklinde konuştu.

Bir mağdurun cesedini başka bir mağdurun katili buldu!

Siirt’in Kurtalan ilçesinde bir yıldır kayıp olan Kewi Elban’ın cenazesinin yaklaşık bir ay önce avcılar tarafından bulunduğunu hatırlatan Sevilgen, Elban’ın kardeşi ile görüştüklerini ardından da savcı ile görüşme talep ettiklerini, savcının “gizlilik” kararı olduğunu söyleyerek bilgi vermediğini belirtti. Bir mağdurun cesedini, bir başka mağdurun katili buluyor, erkek egemen militarizm her alanda kendini gösteriyor.

İstanbul’da bulunan Bağdat Caddesi’nde genç bir kadına tecavüz edilmesini hatırlatan Sevilgen, yaşanan olayın ardından sosyal medya üzerinden tecavüzü meşrulaştıran mesajlar atılmasına dikkat çekti. Sevilgen, kadınlar olarak bu duruma susmayacaklarını ifade etti.berfin 2

Sevilgen, Bağdat caddesinde tecavüze uğrayan genç kadını da hatırlatarak, “Her gün en az bir kadının öldürüldüğü, sokak ortasında tecavüz edildiği, kendisini korumak için öz savunma iradesini kullanan kadınların müebbetle yargılandığı coğrafyanın insanlarıyız. Kadın cinayetlerinin bu kadar yaygın olduğu bu topraklarda kadınlara hala koruma vermeyen savcılıklar, katillere ceza indirimi uygulayan mahkemeler, şiddet gören kadınları ölüm yerleri olan evlerine geri gönderen kolluk kuvvetleri, hala kadını değil de aileyi korumayı öncelik kabul eden meclis, ölümlerimizin en üst düzeydeki sorumlularıdır” ifadelerini kullandı. 

Kürdistan’da yaşanan kuşatma ve katliamlara da işaret eden Sevilgen, orada da her gün kadınların katledildiğini hatırlattı. Sevilgen, Siirt Belediyesi çalışanı Pınar Ekinci’nin evine baskın yapan polisin Ekinci’ye psikolojik şiddetine uyguladığını söyledi. Sevilgen, “Erkek egemen militarist zihniyetin, bedenimiz, kimliğimiz onurumuz üzerindeki her türlü denetimine, iktidarına ve saldırısına karşı direnmeye devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

Kaynak: DİHA