Okuma süresi: 2 dakika

Beslenme şeklinizde ufak değişiklikler yaparak metabolizmanızı kolayca düzenleyebilirsiniz. Son dönemde bilinirliğini artıran avokado, vücudunuz için önemli bir tamamlayıcı niteliği taşıyor. Mucizevi bir meyve olan avokadonun metabolizmanızda yaratacağı değişikliklere bir göz atalım. Bakalım avokadonun önemi neymiş…

Karaciğeriniz daha fazla glutatyon üretir:

Her gün avokado yediğinizde, karaciğeriniz tarafından üretilen en önemli antioksidanlardan biri olan glutatyon üretimi artar. Ayrıca; 300’den fazla metabolik faaliyetin anahtarı olan magnezyum içeriğinden dolayı metabolizma için büyük önem taşır.

Tekli doymamış yağ ihtiyacınızı karşılar:

Avokado büyük oranda tekli doymamış yağ asidi içerir. Tekli doymamış yağ asitleri, vücutta yavaş yanan enerji olarak kullanılır. Vücuda alınan doymuş yağlar depolanırken, bunun aksine tekli doymamış yağlar enerji üretimi için yakılır. Böylece vücuttaki yağ birikiminde artış gözlenmez. Bu nedenle avokado kilo vermek için mükemmel bir seçenektir.

Yapılan araştırmalara göre; karbonhidratların ve çoklu doymuş yağların kilo artışına ve glikoz seviyesinde düzensizliğe neden olduğu gözlenmiştir. Oysa tekli doymamış yağların kilo vermeye ve diyabeti dengelemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca tekli doymamış yağlar kan basıncını da dengeleyerek kalp sağlığını korur.

avokado 2

Omega-9 yağ asitleri ihtiyacınızı karşılar:

Avokadonun kalori miktarı, içeriğinde bulunan omega-9 yağ asitleri nedeni ile oldukça fazladır. Bir avokado ortalama 160 kaloridir. Fazla kalori içermesine rağmen, sınırlı sayıda tüketildiğinde çoğu insanda kilo alımına sebep olmaz.

İçerdiği omega-9 yağ asitleri kolestrolü düzenlemede önemli rol oynar. Yapılan araştırmalara göre; omega-9 yağ asitleri, iyi (HDL) kolestrol seviyesini artırırken kötü (LDL) kolestrol seviyesini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra omega-9 yağ asitleri, meyvelerde bulunan vitamin ve antioksidanları absorbe ederek vücut tarafından emilimini sağlar.

Dengeli beslenme için avokado

Açlığınızı kontrol altına alır:

Bahsettiğimiz diğer yararlarının yanı sıra; avokado metabolizmanızı etkileyerek açlığınızı kontrol etmenize yardım eder. Avokado, besin emiliminizi artırarak açlık seviyenizi dengede tutar ve kilo vermenizi hızlandırır. Ayrıca büyük oranda su içerdiğinden vücut faaliyetlerini kolaylaştırır.

avokado 4

İnsülini düzenler:

Metabolizmanın bir diğer önemli parçası; kandaki glikoz seviyesidir. Glikoz seviyesinin dengelenmesi için insülin oldukça önemlidir. Fazla glikoz karaciğeriniz ve kaslarınız tarafından depolanır. Karaciğer ve kaslarda yağ depoları dolduğunda glikoz yağ hücrelerinde depolanmaya başlar. Bu depolama kan şekerinin düşmesine ve açlık hissine neden olur. Avokado, insülin seviyesini düzenleyerek bu açlık hissini önler.

Kaynak: Healthy Food House, Authority Nutrition, Well-Being Secrets