Okuma süresi: < 1 dakika

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan 8 Mart, 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul edildi. 8 Mart’ı ‘‘Dünya Kadınlar Günü’’ olarak görüyor ve kutluyorsanız eğer aslında Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilmiş olan bu günü kabul ediyor ve kutluyorsunuz demektir.

Ancak 8 Mart’ı ‘‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’ olarak anıyorsanız kabul ettiğiniz şey başkadır. Kabul ettiğiniz şey, 8 Mart 1857 tarihinde, New York’taki bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin kadın dokuma işçisinin daha iyi çalışma şartları isteyerek – 16 saatlik çalışma saatlerinin 10 saate indirilmesi ve emeklerinin karşılığı olarak aldıkları ücretlerde artış olması – greve başlaması, polisin kadın işçilere saldırması, ardından kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ve sonrasında çıkan yangında, fabrika önüne polisler tarafından kurulan barikatlardan kadın işçilerin kaçamaması sonucunda 129 kadın işçinin yanarak can vermesi olayıdır. Dolayısıyla 8 Mart için doğru kullanım ‘‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’’dür. Çünkü 8 Mart’ı 8 Mart yapan emekçi kadın işçilerin tarihi direnişidir.

Bugün 8 Mart 2017 ise, 40’tan fazla ülkede Uluslararası Kadın Grevi günü olarak ilan edildi. Dünyanın her yerinden kadınlar bu 8 Mart’ta temelde mücadele, dayanışma ve birlik için greve çıkıyorlar. Şiddete, baskıya, özgürlüklerinin kısıtlanmasına, güvencesiz çalıştırılmalarına, emeklerinin ve bedenlerinin sömürülmesine karşı kadınlar bu yılda yine sokaklarda direnişte olacaklar. Türkiyeli kadınlar da Uluslararası Kadın Grevi’ne destek veriyorlar.

Uluslararası Kadın Grevi’nin çağrı metni ise kısaca şöyle ; ‘‘Biz kadınlar, artık, iktidar sahiplerinin bizlere dayattığı kısıtlamalara tahammül etmeyeceğiz. İnsanlık tarihinde daha önce görülmemiş ölçüde birleşen, bu gezegende yaşayan nüfusun yarısından fazlasını oluşturan ve hepimizin ortak iyiliğine odaklanan biz kadınlar, taleplerimiz yerine getiriline kadar durmaksızın savaşacağız’’.

#Hayatıİstiyoruz ve #BirKişiDahaEksilmeyeceğiz sloganları dilimizden hiçbir zaman düşmeyecek ve direniş her 8 Mart’ta artarak devam edecek.

Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’müz!