Okuma süresi: 2 dakika
İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar, “Kadınlar Savunmaya” diyerek erkek şiddetine, cinsel istismara, cinsiyetçiliğe karşı feminist özsavunma hareketi kurma çağrısı yaptı.
Kadınlar 8 Mart öncesi bir ay boyunca ‘kadın kadını dinler, kadın kadını savunur’ diyerek mahallelerde, pazarlarda, parklarda açtıkları standlarda karşılaştıkları kadınlardan şikayetlerini ve taleplerini kartlara yazmalarını istediler. Kadıköy iskelesinde toplanan yüzlerce karttan Kadın Savunması yazılı pankart hazırlayan kadınlar, erkek şiddetine, cinsel istismara, cinsiyetçiliğe karşı feminist özsavunma hareketini birlikte güçlendirmeye çağrı yaptı.
Şikayetlerini orada da yazmaya devam eden kadınların en fazla kadına yönelik şiddet olaylarına ve hayatlarına müdaheleye tepki gösterirken; en çok talep ettikleri şey ise ‘özgürlük’ oldu.
Renkli görüntülerle dikkat çeken kadınlar sık sık “Kadınlar birlikte güçlü”, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kadınlar savunmaya” sloganları attılar, buluşma söylenen şarkılar ve çekilen halaylarla devam etti.
Kadın Savunması Ağı’ndan Tuğçe Özçelik, “Buraya topladığımız kartları, dilekleri ve talepleri ortalığa saçmaya geldik. Kartlarımız ile bir tarihi yazmaya, haydi kadınlar birbirimizi savunmaya geldik. Neden buraya ‘Kadınlar Savunmaya’ yazıyoruz. Çünkü ancak ve ancak kadın kadını dinler ve anlar” diyerek çevredeki kadınlara seslenerek kurdukları masada taleplerini yazmaya çağırdı.
Buluşma sırasında çevreden birçok kadın “Hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz” diyerek kartlara, “Kadınlar artık ölmesin”, “Otobüste tek kaldığımda korkmak istemiyoruz” yazdı.
Kadın Savunması adına açıklama yapan kadınlar, tüm kadınları feminist özsavunma hareketine katılmaya çağırarak şunları söylediler:
Kadınlar birbirini dinleyerek, birbirini savunarak, birbiriyle dayanışarak hayatta kalabilir. Yaşanabilir, güzel bir ülke itaatsiz kadınların birbiriyle dayanıştığı, birbirini savunduğu bir örgütle, bir hareketle, bir kadın savunması ağıyla kurulabilir. Bütün kadınlara bu bilgiyi ulaştırmaya, kendi arkadaşlarıyla, iş çevreleriyle kadınların savunma ağını kurmaya; erkek şiddetine, istismara, cinsiyetçiliğe karşı feminist özsavunma hareketine katılmaya çağırıyoruz.
Kadınlar savunmaya! Yalnız değiliz, çünkü kadınlar var. Kadınlar savunmaya! Kadınlar kadınları, hayatı ve bu ülkeyi savunacak. Kadınlar savunmaya!