Okuma süresi: 2 dakika

Alman araba üreticisi Audi, kadınları ikinci el arabalara benzeten yeni reklamıyla Çin sosyal medyasında sert tepki çekti. Bu olayın, Audi’nin en önemli pazarlarından biri olan Çin’deki satışlarını etkileyeceği tahmin ediliyor.

Reklam, bir kır düğününde gelin ve damat evlilik yeminlerini etmek üzereyken başlıyor. Bu sırada damadın annesi töreni aniden bölerek gelini incelemeye başlıyor. Gelinin burnunu ve kulağını çektikten sonra ise dişlerini inceliyor. Bu denetlemeden sonra damadın annesi tatmin olmuş bir ifadeyle yerine doğru ilerlerken “her şey tamam” hareketi yapıyor ve çift rahat bir nefes alıyor. Fakat tüm bunlar yetmezmiş gibi damadın annesi bakışlarını bu sefer gelinin göğsüne dikiyor ve gelin endişeyle göğüslerini elleriyle kapatmaya çalışıyor.

Bir sonraki sahnede, kırmızı bir Audi otomobil boş bir yolda ilerlerken arkadan gelen bir erkek sesi “Önemli bir karar dikkatle alınmalıdır” diyor. Reklamın sonunda izleyiciler “Audi tarafından onaylanmış” ikinci el araçlar satan bir web sayfasını ziyaret etmeye teşvik edilirken, yine aynı erkek sesi “Sadece resmi bir belgeyle içiniz rahat eder” diyor.

Reklam, Çin’in Twitter’ı olarak tabir edilen Weibo’da yarım milyondan fazla paylaşılarak sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve birçok kullanıcı tarafından “cinsiyetçi” ve “uygunsuz” olarak nitelendirildi. Reklamın yayından kaldırılması yönündeki taleplerin yanı sıra Audi araçlarını boykot çağrısı da yapılıyor.

Audi sözcüsü Moritz Drechsel, geçtiğimiz günlerde The Washington Post’a yaptığı açıklamada reklamın Audi’nin Çin’deki partneri FAW-Volkswagen Automotive tarafından Çin araç pazarına özel olarak hazırlandığını ve şirketin bu reklamdan dolayı “derin bir üzüntü” duyduğunu söyledi. “Bu reklam şirketimizin değerleriyle hiçbir şekilde örtüşmemektedir. Partner şirketimizin ilgili departmanı gelecekte benzer olayların tekrarlanmaması için kontrol ve koordinasyon süreçleriyle ilgili geniş çaplı bir araştırma başlatmıştır” diyerek reklamın yayından kaldırıldığını duydurdu.

Bu tartışma Audi’nin zor zamanlarına denk geldi. Audi 2016’ya kadar Çin’deki araç satışlarında zirvede olsa da, markanın Alman rakipleri BMW ve Mercedes-Benz, dünyanın en büyük araç pazarı olan Çin’de bu yıl Audi’den daha fazla araç satmakta kararlı görünüyor.

Kaynak: DW, The Washington Post