Kahire’nin arka sokakları, 3 bin yıldır Mısır tarihinin en önemli parçalarından birini barındırıyor.

Fotoğraf: AFP

Alman ve Mısırlı arkeologlardan oluşan bir grup 9 Mart’ta hem gerçek hem de mecazi anlamda devasa bir buluş yaptılar. Efsanevi Firavun II. Ramses‘in tasviri olduğu düşünülen 3000 yaşındaki koca heykelin parçaları Kahire’deki Matariya isimli gecekondu mahallesinde gömülü halde bulunmuştu. Fakat bulunan ve II. Ramses’e ait olduğu iddia edilen devasa heykelin aslında başka bir hükümdarın tasviri olduğu ortaya çıktı. Tarihi Eserler Bakanı Khaled el-Anani’ye göre heykelin Mısır’ı 664 ile 610 yılları arasında yöneten Psamtek I’a ait olduğu düşünülüyor.

Fotoğraf: Khaled Elfiqi/ EPA

Antik heykelin ortaya çıkarılan büst ve kafası 8 metre uzunluğuna geliyor ve kuvarsitten yapılmış. Ayrıca Firavun II. Seti’yi (II. Ramses’in torunu) tasvir eden ve kısmen daha küçük olan heykelin üst kısmı ile hiyeroglif figürler taşıyan dikilitaş parçaları çıkarıldı. Uzmanlar arkeolojik eserleri 2018’de açılmak için hazırlanan Büyük Mısır Müzesi’nde sergilenmesi için restore etmeye çoktan başladı.

Fotoğraf: Mohamed Abd El Ghany/ Reuters

Psamtek I Kimdir?

Psamtek I Mısır’ı MÖ 664-332 yılları arasında yönetmiştir. Mısır hükümdarı olabilmek için tahtta hak sahibi olan diğer 11 kişiyi öldürmüştür.

Psamtek I firavun olduğunda, Mısır hala Asurluların hükümranlığı altındaydı, ama o bir on yıl içinde ülkeyi özgürlüğüne kavuşturdu.

Psamtek I hükümranlığının son kırk yılını Mısır’ın gücünü pekiştirmek ve Yunanlıları ülkeye yerleştirmeye çalışarak harcadı.

Asur İmparatorluğundan nefret etmesine rağmen, Babil İmparatorluğu bir tehdit haline geldiğine Asurlularla işbirliği yaptı.

Fotoğraf: Mohamed Abd El Ghany / Reuter

Kaynak: Bored Panda