Ana SayfaYeşilGeri DönüşümKahire'nin gizlenen yüzü Manshiyat Naser, nam-ı diğer "Çöp Şehir"

Kahire’nin gizlenen yüzü Manshiyat Naser, nam-ı diğer “Çöp Şehir”

-

Manshiyat Naser ya da bilinen ismiyle “Çöp Şehir”, 300 bine yakın nüfusuyla Moqattam Tepesi’nin eteklerinde, durmaksızın genişleyen Mısır’ın başkenti metropoliten Kahire’nin içerisinde yer alan bir gecekondu yerleşimi.

Yerleşim, sokakları ve binalarının çatıları dahil, her santimetrekaresinin çöple kaplı olmasıyla göze çarpıyor. Bu çöp yığınları, Kahire Metropoliten (Büyükşehir) Alanı’nın 20 milyonu aşkın nüfusuna rağmen, asla efektif bir şekilde kurulamamış evsel atık toplama sisteminin ürünü.

Manshiyat Naser 2
(Fotoğraf: Diwyy)

Çoğunlukla Kıpti Hristiyanlardan oluşan Manshiyat Naser nüfusu, çöp toplama sistemindeki bu boşluğu kendileri kapatıyorlar. Gayriresmi geri dönüşüm işçileri ya da “Zabbaleen”ler (çöp insanlar) Kahire sakinlerinin ürettiği evsel atıkları, ufak bir ücret karşılığında, kapı kapı gezerek topluyor ve eşeklere ya da pikaplara yükleyip Manshiyat Naser’deki evlerine götürüyorlar. Eve vardıklarında da atıklar geri dönüştürülebilir şekilde ayrıştırılıyor. Atıkları toplama işi geleneksel olarak erkeklerin işiyse de çocuklar ve kadınlar da atıkları düzenleyerek bu sürece dahil oluyorlar.

İlk başta köhneleşmiş bir metot gibi görülse de Zabbaleen geri dönüşüm sisteminin verimliliği oldukça yüksek. Atıkların yaklaşık yüzde 90’ı geri dönüştürülüyor, ki bu istatistik de Batılı geri dönüşüm firmalarının elde edebildiğinin dört katına tekabül ediyor.

Manshiyat Naser’de yaşam koşulları, maalesef şaşıramayacağımız şekilde, oldukça düşük. Ortalama gelir bölge nüfusunun altında ve sağlık koşulları kötü. Fakat son yıllarda, Kahire Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı iki karar bu durumu daha da kötüleştirmiş. 2003 yılında, belediye atıkların toplanması için özel bir şirketle anlaşmış ve bu durum bugün Zabbaleen’in bu şirketle de rekabet etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Manshiyat Nasser 3
(Fotoğraf: Phillip Nondorf)

Bundan altı yıl sonra ise, domuz gribi “tehdidine” karşı önlem alma amacıyla yerel Kahire yönetimi, Manshiyat Naser’de yaşayan 350 bin domuzun katledilmesine karar vermiş. Geleneksel olarak, domuzlar Zabbaleen’in hayatlarında, atıkları organik materyalden temizledikleri ve etleri otellere ve restoranlara satıldığı için önemli bir yere sahip.

Manshiyat Naser 4
(Fotoğraf: Inside the Living Stones)

Bu yerleşim birimi, 2009 yılında çıkan ve Al Gore Reel Current Ödülü’nü alan Garbage Dreams (Çöpten Hayaller) adlı belgesel ile dikkat çekti. Filmden sonra Manshiyat Naser, yerel kültürlere merak salmış turistlerin sıra dışı bir ziyaret noktası haline geldi.

Kaynak: Atlas ObscuraThe Daily Mail, City Population

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Dönüştüremediklerimizden misiniz?

Çevrenin korunması adına yapılan sayısız kampanya ve yenilik ile karşı karşıyayız. Aslında mesele çevrenin koruma ile yan yana anılmasında. Korumayı gerçekleştirmek için eylemi yapan aktörün...

Geri dönüşümü sonsuza dek değiştirme gücü: Lasso, akıllı evsel geri dönüşüm sistemi

Yeni nesil için geri dönüşüm yeniden tanımlanıyor. Bir zamanlar atık dediğimiz şeyin saf, değerli ve geri dönüştürülebilir plastik, cam veya metal ürünlere sıkıştırabileceğini hayal edin....

Sürdürülebilir bir inşaat ürünü: Geri dönüştürülmüş plastik atıklardan üretilen sağlam tuğlalar

Afrika merkezli Gjenge Makers, geri dönüştürülmüş plastik atıklardan sağlam tuğlalar üretiyor. Çevre üzerindeki etkilerini görmezden gelen şirketler sadece müşterilerini ve yatırımcılarını uzaklaştırmaz, varoluşsal zorluklarla karşı karşıya...
Sinan Doğan
Sinan Doğan
Hayvan hakları ve ekoloji aktivisti. Psikoloji ve Kültürel Antropoloji alanlarında çalışmakta, öğrenmekte ve yazmakta. Yarı zamanlı müzik yazarı, radyocu; tam zamanlı müzik aşığı.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol