Okuma süresi: 2 dakika

Danıştay, TEMA Vakfı tarafından dava açılan ve Yeşil Yol’u da kapsayan projeyi durdurma kararı aldı. Açılan davada çıkan “yürütmeyi durdurma” kararı Ulusal Yargı Ağı Projesi’nde yayınladı.

Yeşil Yol, Samsun’dan başlayarak Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin’in yaylalarını birbirine bağlayan bir turizm yolu şeklinde planlandı. Tek şerit şeklinde planlanan yola taş parke döşenecekti. Bu yolla birlikte doğal alanlara oteller, kayak merkezleri de inşa edilecekti.

(Fotoğraf: Muhammet Kaçar - DHA)
(Fotoğraf: Muhammet Kaçar – DHA)

Sırada Danıştay 6. Dairesi’nden asıl kararı beklemek var

TEMA Vakfı’nın planda bölgenin doğal varlıklarına tehdit oluşturabileceği nedeniyle açtığı davada, 14 Ocak 2016 günü yürütmeyi durdurma kararı çıktı. TEMA Vakfı’nın talepleri kabul edildi. Böylece üst kurul tarafından plandaki Yeşil Yol hükümleri durduruldu. Ayrıca açılan davada bir diğer konu ise HES‘lerdi. Karar ile HES’ler de durduruldu. Şimdi ise sırada Danıştay 6. Dairesi’ne gidilerek asıl kararı beklemek var.

Radikal‘den Serkan Ocak’ın haberine göre, TEMA Vakfı avukatı Ömer Aykul kararın çok önemli olduğunun altını çizdi. Danıştay 6. Dairesi’nin bu ara kararı gerçek anlamda iptal ederse ancak olayın sonuçlanacağını belirtti.

Ayrıca Ocak’ın haberine göre Aykul, “En üst yargı organının, hukuk açısından bakış açımızı doğru bulması çok iyi bir gelişme. Bundan sonra yapılacak HES’ler çevre düzeni planında gözükecek. Plancılar bakacak. Enerji Bakanlığı canı istedi diye, HES yapılamayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu planlara bakıp onay verecek ya da vermeyecek” şeklinde konuştu.

Kaynak: Milliyet, Vatan
Başlık Çizimi: Saadet Demir Yalçın