Okuma süresi: 2 dakika

Don Jaquish geçtiğimiz kasım ayında kansere yenik düşen eşi Babbette’nin çiçeklerle dolu mirasını devam ettiriyor.

Jaquish, kaybettiği eşinin anısına 4 mil boyunca bir ayçiçeği anıtı yarattı. Jaquish bunun eşinin ruhunu çok iyi yansıttığını söylüyor: “Her zaman çiçekleri severdi ama ayçiçekleri en sevdiğiydi. Onun kişiliğine uygundu çünkü ne zaman bir odaya girse gülümseyişi tüm odayı aydınlatırdı.”

Babbette bu alanı yaratmaya dört sene önce başlamıştı böylece elde ettikleri tohumları diğer kanser hastalarının yararına satmayı düşünüyordu. Onu kaybedişinin ardından Jaquish bu düşünceli girişimi devam ettirmesi gerektiğini biliyordu. Şimdi bu alan çevredeki diğer çiftliklerin katkısıyla bir hayli genişlemiş hatta 4 mili aşmış durumda.

Babbette’nin umut tohumları 4

Babbette’nin umut tohumları 2
Jaquish aynı zamanda üstünde Babbette’nin gülümseyen bir fotoğrafının olduğu ayçiçeği tohumu (çekirdeği) paketleri tasarladı: “Oldukça kendi halinde bir insandı, fotoğrafını paketlerin üzerinde görmek ister miydi emin değilim ama o çok güzel bir kadın. Gerçekten ne kadar güzel olduğunu bilmiyordu.”

Babbette’nin umut tohumları 1
Babbette’nin ölümünden dört ay sonra Jaquish onun bıraktığı bir notu buldu. Şöyle yazıyordu: “Her günü yaşa ve ilerle. Uyandığında beni sabah havada hisset, uyandığında kahveni yap. Her zaman orada olacağım.”

Babbette’nin umut tohumları 3
Kaynak: My Modern Met
H
azırlayan: Serap Kızıleroğlu