Michigan Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Jen Lewis, kendi regl kanının suda oluşturduğu güzellikleri fotoğraflıyor. “Beauty in Blood” (Kandaki Güzellik) adını verdiği sanatı ile reglin utanılacak, tiksinilecek bir şey olmadığının gösteriyor.

Ped alternatifi menstrual cup’lardan kullanan Jen Lewis, kullandıktan sonra içine biriken kanı tuvalete döktüğünde ortaya inanılmaz şekiller çıktığını görüyor. Her damlanın farklı şekiller oluşturduğunu söyleyen Jen ve kocası Rob, bunları fotoğraflama kararı alıyor.

Jen Lewis, regl kanını kullanarak fotoğraflar çekiyor
Stüdyoları evlerinin banyosu. Jen ve Rob zamanla kanın değişik şekiller almasını sağlıyor. Bazen dışardan yapay boyalarla bu cümbüşü destekliyor ve her bir denemede özgün dokular elde ediyorlar.

Nepal, Afganistan gibi birçok yerde regl döneminde okula gönderilmeyen, evden dışarı çıkmalarına bile izin verilmeyen kadınları, hatta kendini “gelişmiş” olarak kabul eden ülkelerde bile halen regl olan kadının nasıl sosyal baskılara maruz kaldığını biliyoruz. Jen ve Rob bir nevi bunlara ışık tutuyor.

Jen Lewis: ”O anda toplumun neden regl kanını iğrenç bulduğunu merak etmeye başladım. Kan ve gereksiz şiddet popüler kültürün her alanında vardı. Haberler, spor, filmler, televizyon programları, video oyunları, müzik ve dahası. Ancak regl kanı, toplum tarafından ötelenmiş vaziyette.”

Jen Lewis’in başka çalışmalarını da görmek isteseniz Facebook sayfasından ve internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Jen Lewis, regl kanını kullanarak fotoğraflar çekiyor 9
Jen Lewis, regl kanını kullanarak fotoğraflar çekiyor 8 (1)
Jen Lewis, regl kanını kullanarak fotoğraflar çekiyor 5
Jen Lewis, regl kanını kullanarak fotoğraflar çekiyor 3
Jen Lewis, regl kanını kullanarak fotoğraflar çekiyor 2
Jen Lewis, regl kanını kullanarak fotoğraflar çekiyor 1

 

Jen Lewis, regl kanını kullanarak fotoğraflar çekiyor 6