Okuma süresi: 2 dakika

Sermayeye hizmet etmeyen, doğayı kirletmeyen ve sağlığımızı kötüleştirmeyen, yani alıştığımızın, alıştırıldığımızın aksine, başka bir temizlik mümkün!

Kapitalizmdeki temizlik anlayışı, doğayı ve halkları kirletmeye dayalı bir politika güder. Hatta kapital politikalarla doğadaki en temiz madde olan toprak dahi kirli gösterildiğinden insanlar toprağa dokunmaz hale getirildi. Toprakla, kumla oynayan çocuk annesi tarafından “elleme kirlendin, ellerini yıka” gibi emir komutaya maruz kalır oldu. Oysa insan toprağı elleyerek arınır ve temizlenir.

Doğal yaşamda insan, toprak ve kumu elinden temizlemek için sabun gibi temizleyicilerle birlikte daha pek çok zehirli madde kullanır oldu. Kresol, fenol, formaldehit, kostik, etanol, amonyak ve klor gibi böbrek, pankreas, akciğer, karaciğer, dolaşım sisteminde ciddi hasara ve yetmezliğe neden olabilecek toksik (zehirli maddeler) maddeler özüyle büyük kirleticilerdir. Bu kirleticiler yalnız insanı değil tüm canlılarla ortak kullanımız olan toprağı, suyu ve havayı da kirletip hastalıklı bir yaşama neden olur.

Sistemin ürettiği virüslere, kirlere ve lekelere karşı da sistemin ürettiği sabunlar, antibakteriyel jeller, çamaşır suları, bulaşık ve çamaşır deterjanları, yüzey temizleyicileri vs. kullanılıyor ve bu kullanılan ürünlerin tamamı içeriği ve etkisi arttıkça barındırdığı kimyasal ve kanserojen miktarı da bir o kadar artıyor. Bunlarla başa çıkmak ve doğal formüller geliştirmek alerjiye, astıma, kansere, dolaşım, sindirim ve boşaltım sistemi hastalıklarına karşı da koruyucu önlemler almaktır.

Elinize istediğiniz kadar sabun dökün, istediğiniz kadar temizleyici kullanın bakterileri tamamen yok edemezsiniz. Çünkü onlar sizin varlığınızın sebebi, canlılığı var kılan organizmalardır. En etkili temizleyici de temiz sudur. Çamaşır suyu, sabun vs hiçbir şey susuz etkili değildir. Bizler çamaşır suyu, bulaşık deterjanı gibi gündelik hayatımızın bir parçası olan ürünlere alternatif doğal ürünler bulduğumuz vakit halk sağlığında ve doğal tıpta büyük bir kazanım elde eder ve birçok hastalığın önüne geçeriz.

Dezenfektan

Dezenfektanlar solunduğunda veya cilt ile temas ettiğinde içeriğindeki zehirli kimyasallardan ötürü cilt kanserine solunum hastalıklarına, böbrek ve kalp yetmezliğine kadar götürebilecek güçtedir. Sinir sitemine verdiği zarardan ötürü de depresyona anksiyeteye, uykusuzluğa, hiperaktivite ve şizofreniye neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıklarla karşılaşmamak için çamaşır suyunu evinize sokup hem kendinize hem de doğaya zarar vermeyin.

Temizlik maddesi zannettiğimiz bu kirleticiler yerine doğaya kulak verin.

Doğal dezenfektan

  • 2 litre kaynatılmış sıcak su
  • Yarım çay bardağı boraks*
  • 1 tatlı kaşığı kekik veya biberiye yağı
  • 1 çay kaşığı limon yağı

Yapılışı

Malzemeyi lütfen cam bir kap içersin de yapın. Kaynamış suyu ocaktan alıp cam kaba dökün ve içine boraksı ekleyerek çözünene kadar karıştırın. Ardından da yağlarınızı ekleyin ve işlemleri yaparken maske takmayı unutmayın. Uçucu yağlar çoğu zaman migreni tetikleyip doğrudan solunduğu vakit alerjik bir durum oluşturabilmektedir.

*Boraks nedir?

Tarihi 4000 yıl öncesine dayanan suda ve sıcakta çözünen, yoğunlaşmış bir borik asitten türeyen sodyum tuzudur.