Okuma süresi: 2 dakika

Tümü kadınlardan oluşan yasadışı avcılık*(!) karşıtı belalı grup, gergedan avcılığını iki yılda tam yüzde 79 oranında düşürdü.

Dünyanın en zehirli ikinci yılanından ismini alan Kara Mambalar’ın hepsi kadınlardan oluşuyor. 2003 yılında kurulan bu silahsız birlik, Güney Afrika’daki yasadışı avcılık ile mücadele ediyor. Sadece yasadışı gergedan avcılığına odaklandıkları düşünülse de onlar; aslanlar, filler, bufalolar, leoparlar ve diğer canlılar için de savaşıyorlar. Onların bu korkusuzluğu ve vahşi yaşamı korumaya adanmışlıkları, gerçekten takdire değer.

Bu kadınlar sadece öfkeli bir şekilde avcı izi sürmüyorlar aynı zamanda inanılmaz bir iş çıkararak dünyanın nesli en fazla tehlike altında olan canlılarını koruyorlar.

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde Mambalar, Kruger Park içinde devriye gezerek, gergedan avcılığını yüzde 76 oranında düşürdüler. Doğru okudunuz-yüzde 76. Sadece iki yılda. Eğer bu kızların gücü değilse biz hiçbir şey bilmiyoruz!

Tahminen her gün üç gergedan, boynuzları için avlanıyor. Peki, gergedanlar neden soyları tehlikeye girecek boyutlarda avlanıyor? Birincisi, boynuzlarının tedavi edici özellikleri olduğuna inanılıyor. Bunun yanı sıra bu boynuzlar mevki göstergesi ve partilerde uyuşturucu olarak da kullanılıyor. Yılda 5 ila 20 milyon dolarlık getirisi ile bu yasadışı vahşi yaşam ticareti oldukça karlı görünüyor. Bu talep sebebiyle birçok gergedan türünün sayısı gözle görülür biçimde azalarak nesilleri tükeniyordu. Ta ki öfkeli ve cesur Kara Mambalar gelene kadar.

Kara Mambalar üyesi Siphiwe Sithole The Guardian’a verdiği açıklamada “Kara Mambalar yasadışı avcılıkla mücadelelerini kazandılar” diye açıklıyor. “Yasadışı gergedan avcılığına ve kanunsuz vahşi yaşam ticaretine sıfır toleransımız var. Yasadışı avcıları, silahsız ve mermisiz yenilgiye uğratıyoruz.”

kara mambalar 2
Fotoğraf: Helping Rhinos

Sadece son 40 yılda dünya yaban hayatı yüzde 52 oranında yok oldu. Bunu akılda tutarsak bu kadınların yaptığı işin fevkalade önemli olduğunu anlarız.

Katkıda bulun!

Gergedan boynuzundan yapılmış hiçbir şey almayarak bu vahşi yaşam koruyucusu kadınların nesli tehlike altında olan hayvanları koruma mücadelesine katkıda bulunabiliriz. Satın almayı durdurursak cinayetleri de durdurabiliriz. Bu, hayvanların yaşam hakkı sömürülerek üretilen tüm ürünler (kürkler, makyaj malzemeleri vebenzeri) için de geçerli. Biz talep etmezsek öldürülmezler. Ayrıca Kara Mambalara bağış yaparak da destek sunabilirsiniz. Hep birlikte yüzde 76’lık oranı yüzde yüze yükselterek vahşi yaşamı koruyabiliriz.

Editör Notu: Orijinal metinde yasadışı avcılık olarak geçiyor lakin bizler avcılığın her türlüsüne karşıyız. Grubun sadece yasadışı avcılık ile mücadele ettiğini aktarmak için o bölüme sadık kaldık.

Başlık Fotoğrafı: Helping Rhinos
Kaynak: One Green Planet