14. Filmmor Kadın Filmleri Festivalinin üçüncü gününde İtalyan Kültür Merkezi ve Aynalı Geçit’te toplamda 14 film ve video-art seçkisi izlenebilecek.

Filmmor yeni haftayla birlikte ilk atölyesini de saat 15:00’da Aynalı Geçit’te gerçekleştirecek. “Kadın Cinayetleri Nasıl Filmleştirilmeli?” başlıklı atölyenin katılımcıları; Alin Taşçıyan, Çiğdem Vitrinel, Emel Çelebi, Melek Özman, Özlem Sarıyıldız olacak.

17:00’da İtalyan Kültür Merkezi’nde gösterilecek Kırmızı Gül filminin ardından yönetmen Sepideh Farsi izleyicilerin sorularını yanıtlamak üzere salonda olacak.

14 Mart Film Bilgileri:

Zarftaki Ev / 12:00 / İtalyan Kültür Merkezi
Yönetmen: Sanela Salketic Senaryo: Demet Gül, Sanela Salketic

Berlin’de yaşayan Leyla babasının ölümünden bir yıl sonra İstanbul’a gelir. Leyla tıpkı babasının 30 yıl önce yaptığı gibi babaannesine, ailesine ilişkin sorular sorar. Ancak babaannesi eski konuları açmak, aile sorunlarını konuşmak istemez. Leyla dedesini aramak üzere evden çıkar ve ona bu yolculukta bindiği taksinin şoförü eşlik eder.

Nana / 12:00 / Aynalı Geçit
Yönetmen: Lara Christen Senaryo: Iris Katsoula

Selanik’te yaşayan 70 yaşındaki bir trans bireyin, kendi ifadesiyle “örgütlenme ve varoluş sürecini” de kapsayan portresi. Trans bireylerin her gün karşılaştığı zorlukları da yansıtan belgeselde örgütlenme ve Onur Yürüyüşü deneyimleri de yer alıyor.

Renk Hırsızı / 12:00 / Aynalı Geçit
Yönetmen / Senaryo: Violeta Barca – Fontana

Resim yapmadığında hayatın anlamsız olduğunu ve ölümü işaret ettiğini düşünen Lily 84 yaşında belki de en iyi ve en son eserini yapmaktadır. Sanatçı olmanın ne demek olduğunu yansıtmaya çalıştığı bu eserinde bir rengin eksik olduğunu fark eder… Hiç parası olmadığı için bir an bile tereddüt etmeden ciddi bir karar verir: Yaratmaya devam etmek için tek yol çalmaktır!

14. festivalde 14 martModern Şehir / 12:00 / Aynalı Geçit
Yönetmen / Senaryo: Melisa Ramos

New York’ta mekanik ve boş bir hayat yaşayan bir adam rüyaları aracılığıyla kendini kurtarmaya çalışır.

Toprak Diyorum Ben / 12:00 / Aynalı Geçit
Yönetmen / Senaryo: Darine Hotait

Ev neresidir? Doğduğun yer mi, büyüdüğün yer mi? Filistin kökenli şair Hal ve satranç taşları satıcısı Moun…Yolları kesişen bu iki kadın aşklarıyla birlikte evin ne demek olduğunu anlamaya çalışır…

Mx. Pink / 12:00 / Aynalı Geçit
Yönetmen / Senaryo: Maharlika D’Suesse

Modern bir Külkedisi uyarlaması olan filmde ortada bir ayakkabı da yok, bildik bir Külkedisi ile Prens de… Gabriel gittiği tütün dükkanında çalışan Jigs ile tanışır. Aşk ile cinsiyet klişeleri balkabağına dönüşür…

Atölye: Kadın Cinayetleri Nasıl Filmleştirilmeli? / 15:00 / Aynalı Geçit
Katılımcılar: Alin Taşçıyan, Çiğdem Vitrinel, Emel Çelebi, Melek Özman, Özlem Sarıyıldız

Deniz Tuzu / 17:00 / Aynalı Geçit
Yönetmen / Senaryo: Berenice Guzmán Vázquez

Uykusunda sürekli kendini kaşıyarak vücudunda yaralara yol açan, bu nedenle ellerini sararak uyumak zorunda kalan 8 yaşındaki Marianne’in en büyük hayali denizi yakından görmektir. Ancak Marianne’in hayatı diğer çocuklardan biraz farklıdır. Annesinin hastalığı nedeniyle kardeşine ve kendine bakmak zorundadır.

Otomatik Fitness / 17:00 / Aynalı Geçit
Yönetmen / Senaryo: Alejandra Tomei & Alberto Couceiro

Modern yaşam olarak adlandırılan çılgınlığın ve otomatizmin bize zorunlu kıldığı yaşamak, çalışmak, nefes almak ve var olmak gibi fiilerin parodisi.

İrina Harikalar Diyarında / 17:00 / Aynalı Geçit
Yönetmen / Senaryo: Silvana Ceschi, Arnulfo González

İrina ve Stefan’ın evliliklerinin dengesi Stefan’ın işsiz kalmasıyla değişir. İrina taksi şöförlüğü yapmaya karar verir. Stefan işin zorluğu konusunda uyarıp desteklemese de İrina pes etmez ve işe başlar. Aksi, sarhoş, sorunlu müşterileri ilk iş gününü kabusa çevirmiş ve İrina pes etmek üzereyken gelen son müşterisi ona devam etme gücü katabilecek midir?

Silinen Kadın / 17:00 / Aynalı Geçit
Yönetmen / Senaryo: Laura & Sira Cabrera

Yabancılaştırılmış, yerinden edilmiş, şiddete uğramış tüm kadınların kendilerine dair farkındalıklarının yansıması…

Video-Art Seçkisi / 17:00 / Aynalı Geçit

Şehirde Gizli Panter Modası
Gülsün Karamustafa Fotoğraf: Serra Gültürk
Video, 2007, 13’

Cumhur Kadın
Gülçin Aksoy
Video, 2012, 2’

İleri Sar
Hatice Güleryüz
Video, 2010, 12’45’’

Yabancı
Nilbar Güreş
Video, 2006, 12’
Bedel / 12:00 / İtalyan Kültür Merkezi
Yönetmen: Neena Nejad, Xoel Pamos Senaryo: Leah Welch

2008 yılında, Teksas’ta, babaları Yaser Said tarafından planlı bir şekilde “namus” adına öldürülen iki kız kardeş, Sarah ve Amina’nın hikayesi…

Satılık Adalet /15:00 / İtalyan Kültür Merkezi
Yönetmen / Senaryo: Ilse van Velzen & Femke van Velzen

Filmde Kongo’da yaşayan, genç ve cesur insan hakları avukatı Claudine’in adaletsizlik ve dokunulmazlık ile mücadelesi anlatılıyor. Claudine, haksız ve hileli olduğunu düşündüğü tecavüz suçundan hüküm giymiş bir askerin davasını araştırmaktadır. Asker hiçbir somut kanıt olmadan suçlu bulunmuştur. Adalet arayışı yolculuğunda, hukukun temel ilkelerinin adeta hiçe sayıldığı bir sistemin varlığını açığa çıkarır.

Kırmızı Gül /17:00 / İtalyan Kültür Merkezi
Yönetmen: Sepideh Farsi Senaryo: Javad Djavahery, Sepideh Farsi

Tahran, Haziran 2009, iki hayatı da değiştirecek sıra dışı bir aşk hikayesi… İran hileli cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle düzenlenen Green Wave protestoları ile çalkalanmaktadır. Genç bir kadın polisten kaçarken arkadaşlarıyla bir adamın dairesine sığınır. Olaylar devam ederken adamı sığınma bahanesiyle ziyaret eder ve baştan çıkarır…

Annemle Geçen Yaz / 19:00 / İtalyan Kültür Merkezi
Yönetmen / Senaryo: Anna Muylaert

Val 13 yıldır Sao Paulo’da zengin bir evde hizmetçilik ve evin oğluna dadılık yapmaktadır. Kızı Jessica uzakta olduğu için suçluluk duyan Val, Jessica’nın üniversite sınavları için yanına gelmesini ilişkileri için yeni bir şans olarak görür. Ancak mevcut düzeni kabullenmeyen Jessica’nın gelişi evdeki hassas dengeleri bozar.