Okuma süresi: 2 dakika

Kaliforniyalı sanatçı Camille Rose Garcia, masalların Disney temsillerini çarpıttığı çalışmalarını Mirror, Black Mirror isimli kitabında yayınlayacak. Mutlu sonlar ve “güzel” kahramanlar da neymiş! Bu kitapta Garcia’nın cadıları ve ucubeleri süper egolara darbe yapıp, sıkıcı “piremseslere” kara bir ayna tutuyor.

Mizantrop hayalperestler William S. Burroughs, Philip K. Dick; filozof Carl Jung; Frida Kahlo ve Meksikalı sürrealist Leonora Carrington’dan aldığı ilhamı dile getiren sanatçı “Hikayenin nerede başlayıp nerede bittiği anlaşılmayan resimsel alanlar yaratmayı seviyorum. Bir rüyadan uyanmışsınız gibi. Tüm insanlar olarak doğal olarak algıladığımız ortak bilince ait tekrar eden desenler kullanıyorum. Sembollerin dili insanlara kavrayabileceği bir şey veriyor” diyor.

Pamuk Prenses
Pamuk Prenses

Garcia’nın çocukluğu, “Bej Cehennem” olarak tabir ettiği Disneyland’den birkaç dakika uzaklıkta geçmiş. Pinokyo’nun ve Pamuk Prenses’teki sanatkarlığının hepsini el yapımı olduğu için severmiş; fakat kendisini asla kurtarılmaya bekleyen şapşal prenseslere yakın hissetmemiş. O daha çok işin cadısında, akbabasında, kötü karakterindeymiş.

The Hydra of Babylon isimli sergisinden.
The Hydra of Babylon isimli sergisinden.
The Hydra of Babylon isimli sergisinden.
The Hydra of Babylon isimli sergisinden.
Ambien Somnambulants
Ambien Somnambulants isimli sergisinden.
Garcia, The Snow White and the Black Lagoon isimli sergisinde çevresel yıkıma dikkat çekmek istemiş. Çalışmalarında kendi kişisel mitlerini oluşturan sanatçı, insanların Dünya'dan uyur halde geçtiklerini ve geçerken de doğaya ne kadar zarar verdiklerine dikkat etmediklerini yansıtıyor. Pamuk Prenses'in zehirli uykusu da bunu anlatıyor olmalı.
Garcia, The Snow White and the Black Lagoon isimli sergisinde çevresel yıkıma dikkat çekmek istemiş. Çalışmalarında kendi kişisel mitlerini oluşturan sanatçı, insanların Dünya’dan uyur halde geçtiklerini ve geçerken de doğaya ne kadar zarar verdiklerine dikkat etmediklerini yansıtıyor. Pamuk Prenses’in zehirli uykusu da bunu anlatıyor olmalı.
Alice Harikalar Diyarında
Alice Harikalar Diyarında

Sanatçının illüstrasyonları ve sergi çalışmaları için buraya.

Kaynaklar: creativeboom.co.uk, camillarosegarcia.com, fastcocreate.com