Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerKazdağı Ekofestivali: "Hayat topraktan doğar"

Kazdağı Ekofestivali: “Hayat topraktan doğar”

-

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından düzenlenen Ekofest’17,  16-20 Ağustos tarihleri arasında Kazdağı’nda gerçekleştirilecek.

2016 yılında OHAL nedeniyle gerçekleştirilememiş olan 3. Kazdağı Ekofestivali bu yıl yapılacak. Festival gönüllü çalışmalarla gerçekleştirilecek. Çeşitli atölye, söyleşi, konser, forum, panel, film ve gösteri etkinlikleri ile spor aktiviteleri festival süresince devam edecek. Atölyelerden bazıları: Toprak ve Psikoloji, Şiddetsiz İletişim, Beden Ritm, Işık, Seramik, Dans, Masal Çemberi, Ekosistem İnceleme Turu, Yaratıcı Drama, Pasif İklimlendirme… Festivalin 4. gününde, 19 Ağustos’ta,  “KazDağı’na Yönelik Tehditler, Çözüm Önerilerimiz” başlıklı STK forumu düzenlenecek. Festivalde Kara Atlas, Topraksızlar Hareketi ve Toprağın Kiri belgeselleri de gösterilecek. 

Etkinlik daveti:

Kazdağı, altın madenciliği ve termik santrallardan sonra şimdi de baraj tehdidi altında.

Bin pınarlı Kazdağı’nın güzelim dereleri, şelaleleri HES’lere ve sözde içme suyu barajlarına kurban edilecek. En güzel vadiler, hatta bazı köyler sular altında kalacak. Kazdağı’nda Zeytinli Çayı’ndan Mıhlıçayı’na kadar bütün akarsular artık özgür akamayacak.

Kazdağı yöresinde yaşayan genç-yaşlı, kadın-erkek, Türkmen-Yörük, tüm halka ve ülkemizin duyarlı doğaseverlerine ve gençlere davetimiz var:

Sizleri 16-20 ağustos 2017 tarihleri arasında Fidanlık Mevkii-Adatepe Köyü-Ayvacık, Çanakkale’de gerçekleştireceğimiz Kazdağı Ekofestivaline bekliyoruz.”

Kazdağı Ekofest’in ilke ve kuralları:

 1. Festival alanına gelirken mümkün olduğunca ambalaj atığı bırakacak
  ürünler getirmiyoruz.
 2. Festival alanında atıkların ayrıştırılmasına özen gösteriyor, geride atık bırakmıyoruz.
 3. Alkollü içecek satışı yapmıyoruz.
 4. Yangına karşı azami özen gösteriyor, belirlenen alanlar dışında ateş yakmıyoruz.
 5. Doğanın haklarına saygı gösteriyor, börtü böceklere, hayvanlara, ağaçlara, çalılara, otlara, çiçeklere zarar vermiyoruz.
 6. Festival katılımcılarının olanaklardan eşit şekilde yararlanmasına özen gösteriyoruz.
 7. Festival katılımcıları olarak birbirimizin haklarına saygı gösteriyor, davranışlarımızla etrafımıza rahatsızlık vermiyoruz.
 8. Kazdağı hepimizin! Hizmet beklemiyoruz, organizasyona destek oluyoruz.
 9. Etkinliklere katılıyor, bilgi ve deneyimlerimizle zenginleştiriyoruz.

Yanınıza almayı unutmamanız gerekenler:
 • Çadır
 • Uyku tulumu
 • Battaniye
 • Yoga matı
 • Sıcak tutacak giysiler
 • Kazak, çorap
 • Mayo, havlu, terlik
 • Şapka, gözlük
 • El feneri, kamp feneri
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar
 • Yürüyüş ayakkabısı
 • Termos, kupa
 • Kendinize ait yemek gereçleri: çatal, bıçak, kaşık, tabak
 • Kitap
 • Çalabildiğiniz müzik aleti

Festival ile ilgili daha fazla bilgiye Kazdağı Ekofestivali’nin Facebook ve Twitter sayfaları üzerinden ulaşabilirsiniz.

SON YAZILAR

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol