Okuma süresi: 2 dakika

Uygur öğrenciler Mısır’da gözaltına alınıyor ve zorla Çin’e geri gönderiliyor veya gönderilme tehlikesi altında bulunuyor. Bu kişiler geri gönderilirlerse çok ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalabilirler.

Uygurlar, on yıllardır, Çin hükümeti tarafından gerçekleştirilen ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalıyorlar. Keyfi tutuklamalar ve hücre cezaları ile inanç özgürlüğü ve sosyal ve kültürel haklarına getirilen kısıtlamalar bu ihlaller arasında bulunuyor. Tutuklanan Uygur öğrencilerin hayatları ve özgürlükleri, Çin’e zorla geri gönderilmeleri halinde tehlike altına girebilir.

Mısır yetkililerinden, uluslararası hukuk tarafından belirlenen yükümlülüklerine uygun olarak, Uygurları Mısır’dan ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalabilecekleri Çin’e zorla geri göndermeye son vermelerini talep ediyoruz.

10 Uygur öğrenci daha Mısır yetkilileri tarafından Çin’e zorla geri gönderildi ve böylece Temmuz ayında geri gönderilenlerin sayısı 22’ye ulaştı. Yaklaşık 200 öğrenci daha Çin’e zorla geri gönderilme tehlikesi altında ve geri gönderilmeleri halinde çok ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalabilirler.

1 Temmuz’da Mısır yetkilileri, Mısır’da bulunan Çin uyruklu kişilerden, çoğunluğu Uygur olmakla beraber söylenenlere göre Hui ve Han etnik aidiyetlerine de mensup Müslüman öğrencileri kitlesel anlamda toplamaya başladı. Mısır yetkilileri en az 12 Uygur öğrenciyi 6 Temmuz’da ve diğer 10 Uygur öğrenciyi de 11-14 Temmuz tarihleri arasında Çin’e zorla geri gönderdi. Mısır ve Çin yetkilileri Çin’e zorla geri gönderilenler öğrencilerin akıbetlerine ve nerede olduklarına dair hiçbir bilgi vermiyorlar.

Uluslararası Af Örgütü’ne ulaşan bilgilere göre, Mısır yetkilileri, çoğunluğu El-Ezher Üniversitesi’nde öğrenim gören 200’den fazla Uygur öğrenciyi daha gözaltına aldı. Bu öğrenciler, Kahire’deki Tora Hapishanesi’nde tutuluyor. Mısır ve Çin yetkilileri, tutuklanan öğrencileri, şimdiye dek en az dört ayrı seferde sorguladılar. Öğrenciler, Mısır’daki öğrenimleri, faaliyetleri ve ikametleri hakkında sorgulandılar. Bazı öğrencileri temsil eden bir avukat, Mısır polislerinin öğrencilere saldırıda bulunduklarını ve öğrencilere cezaevi dışından su ve gıda sağlanmasını engellediklerini belirtti.

Özgür Asya Radyosu, sivil giyimli iki Mısır polis memurunun eşlik ettiği dört Çin güvenlik görevlisinin, bir Uygur aktivisti kaçmadan önce 23 Temmuz’da Kahire’deki evinde tutuklama girişiminde bulunduklarını bildirdi. Uluslararası Af Örgütü, şu an saklanmakta olan Uygur öğrencilerin sıkı güvenlik önlemleri nedeniyle evlerinden çıkmaya korktukları bilgisini aldı.

Mısır yetkililerinden, uluslararası hukuk tarafından belirlenen yükümlülüklerine uygun olarak, Uygurları Mısır’dan ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalabilecekleri Çin’e zorla geri göndermeye son vermelerini, tutuklanan Uygur öğrencilerin, adil ve etkin yürütülen bireysel sığınmacılık sürecine erişimleri olduğunu ve tahliye yönündeki emirlere itiraz edebileceklerini garanti etmelerini ve tutuklanan Uygurların tutukluluk hallerinin devamına yasal itirazda bulunabileceklerini, kötü muameleden korunduklarını ve herhangi bir kötü muamele iddiasının etraflıca ve bağımsız olarak araştırılacağını güvence altına almalarını talep ediyoruz.

İmzacı olmak için tıklayın.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye